29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz. ( ATATÜRK)

Ülkelerin bağımsızlık mücadelesi ve güvenliği için fedakarlıklar tarihte önemli ye r t utmaktadır. Türk Halkı’nın da kurtuluşu Kurtuluş Savaşı ve kurbanımız Türkiye Cumhuriyeti destansı bir başarıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu tarihi olan 29 Ekim bulandı bayram olarak ilan edildi. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı , milli birlik ve beraberliğimizin pekişmesi sırada en önemli günler arasında yer alıyor.

29 Ekim Cumhuriyetin ilanı tarihinin milli bayram olarak ilan edilmesinin ardından yurt içi ve yurt dışında kutlanması Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenliği noktasında çok önemlidir. Ülkemizin kuruluş gününün milletimizde yarattığı sevinç, bu günün bayram olarak ilan edilmesini ve on yıllardır coşku ile kutlanmasını sağlamıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş günü olan 29 Ekim’in Cumhuriyet Bayramı olarak kutlanılması, halkımızın özgürlüğüne ve egemenliğine olan düşkünlüğünü de ortaya koymaktadır.

Tarih boyunca hiçbir devletin ya da ülkenin boyunduruğu altında yaşamayı kabul etmeyen Türk Halkı, 1. Dünya Savaşı’ndan yenik ayrılan Osmanlı Devleti’nden sonra da bu durumu kabullenmemiştir. Kendisinden çok daha güçlü durumda olan ülkelere karşı verdiği bağımsızlık mücadelesinden, Kurtuluş Savaşı’ndan zaferle ayrılmayı başaran halkımız, 29 Ekim 1923 tarihinde özlediği, beklediği ve hak ettiği yönetim şekline kavuşmuştur. Demokratik yönetim şekli olan cumhuriyetin ilan edilmesi ile halkımız kendi kendini yönetmeye başlamıştır.

Kendi seçtiği idarecilerin başa gelmesi ile yönetilmeyi isteyen Türk Halkı bunun için büyük mücadelelerde ve fedakarlıklarda bulunmuştur. Bu mücadelelerinin ve fedakarlıklarının karşılığını alan ve Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran halkımızın bu büyük günü coşku ve sevinçle kutlamasından daha doğal ne olabilir?

Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın.
Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın.
Doğacaktır sana va’dettigi günler hakk’ın…

Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakındır.

Türk Milleti Kimsenin Boyunduruğu altında yaşamaz !

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ; Türk Halkı’nın boyunduruğu yapılabiliramayacağının bir göstergesi olarak onlarca yıldırdığı gibi bu yıl da büyük bir gurur ve neşe ile kutlanacaktır. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı halkımızı bir araya getiren en önemli milli bayramımızı biri olarak sonsuza dek kutlanmaya devam ediyoruz. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Türk Halkı’nın özgürlüğü ve bağımsızlığı düşkünlüğünün en büyük belirtecidir.

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

İstiklal marşımızın durumu kı kıtasında biz Türklerin kimsenin boyunduruğu altında yaşayamayacağı, özgür, hür ve bağımsız bir şekilde kendi devleti altındaki yaşayacağı 29 Ekim Cumhuriyetin ilanı ile bütün dünyaya hazırlandı. Başta Atatürk olmak vefat eden bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun

Kaynak : Türkçe Ödevim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here