Pazar, Temmuz 12, 2020

7 İl 7 Süper Yemek

Must Read

Şehidin Son Mektubu

Şehidin Son Mektubu Çocuk Esirgeme Kurumunda yetişen;ŞEHİT komando uzman çavuş. MURAT AKMAN'ınailesi olmadığı için...

Stresi Azaltmanın 5 Basit Yolu

Stresli durumları yönetmeye yönelik ipuçları Stres hayatımızı olumsuz etkileyen bize zorluklar çıkaran hiç başımıza...

İyi Bir Masaj Harika Bir Gün

Masaj, insanların kendilerini iyi hissetmesini , zihinsel ve gerekse bedensel olarak rahatlamaları için uygulanan çok eski bir...

Her yörenin veya ilin o bölgeye özgü yemekleri var. Özellikle Türkiye binlerce yıllık yemek kültürüne sahip. Bu yemek kültürü şüphesiz iştahımızı birden açıyor. O nefis lezzetleri tatmak büyük bir haz veriyor bizlere. Haz yanında sağlıklı olmaları da yanında cabası. Bizde 7 ile ait 7 ayrı yemekleri sizlerle paylaşalım istedik. Şimdiden afiyet olsun. İşte 7 İl 7 Süper Yemek !

1. Bolu ve Paşa Pilavı

7 İl 7 Süper Yemek

Bolu yöresel yemekler listesinde yerini alan meşhur pilav da, paşa pilavı. Pilav diyoruz ama sakın ha pirinç veya bulgur pilavı ile karıştırmayın. Çünkü patates,soğan ve maydanozun birbiri ile harmanlanması ile yapılır bu pilav. Aslında salata demek daha doğru olur. Üzerine limon sıkıldıktan sonra yumurta dilimleri ile süslenerek afiyetle yenir. Ben denedim kesinlikle tavsiye ederim.

2. Çankırı ve Tatar Hamuru Çorbası

7 İl 7 Süper Yemek

Özellikle kış mevsiminde zevkle tüketeceğiniz, içinizi ısıtacak bir çorba. Çankırı’ya özgü olan Tatar hamuru çorbasının yapılışı oldukça kolay, üstelik bir o kadar da karnınızı doyuracak bir çorba türü. İçine bir de limon sıkarsanız tadından yenmez hale geliverir çorbamız. Şiddetle tavsiye ediyorum.

3. Balıkesir ve Sura Yemeği

7 İl 7 Süper Yemek

Tam bir şölen yemeği olması ve içinde bolca et bulunması nedeniyle de çoğunluk olarak Kurban Bayramında yapılıyor. İç pilavla dolan etlerin ağız sulandıran lezzetini tatmak için Balıkesir tarafına bir gezi düzenlemek isteyebilirsiniz, bizden demesi.

4. Diyarbakır ve Meftune

7 İl 7 Yemek

Diyarbakır’ın en bilinen tadlarından biridir. Yemeğin ekşi tadı var ve bu tad sumaktan geliyor. Tercihe göre etli olarak da yapılabilmektedir. Kurutulmuş sebzelerle yapılan meftune, zengin aromalı Güneydoğu Anadolu yemeklerinden biri olarak bilinmektedir.

5. Ağrı ve Haşıl

7 İl 7 Süper Yemek

Bulamaç haline getirilen ince yarmanın ortası açılır ve içi tereyağı doldurulur. Üstüne de sarımsaklı yoğurt eklenerek yemek hazırlanır. Orta kısmına tereyağı eklenmesi nedeniyle aynı kapta afiyetle yenir.

6. Adana ve Şırdan Dolması

7 İl 7 Süper Yemek

Küçükbaş hayvanların midesinin bir kısmı ile yapılan ve sadece Adana’ya has olan şırdan, sakatat ile arası kötü olanları bile yolundan çevirecek bir tat. Adana’nın ünlü yemekleri listesinde ilk sıralarını zorlayan şırdan çoğunlukla kuzu etinden hazırlanıyor. Midenin güzel bir şekilde temizlendikten sonra baharat, et ve pirinç ile yapılan harcın içine doldurulması ve ardından haşlanması ile yapılan şırdan, yeni lezzetlere açık kimselere tam göre bir lezzet!

7. Bursa ve Muradiye Çorbası 

7 İl 7 Süper Yemek

Hazırlanışında tavuk kuşbaşı, kabak, şehriye, havuç, yoğurt, tereyağı ve un kullanılan çorba Bursa’nın en gözde çorbaların dandır. Muradiye çorbası hem görünüşüyle gözünüze, harika tadıyla midenize hitap edecektir.

7 İl 7 Süper Yemek türü paylaşımlar için bizi takip etmeyi ve yazılarımızı paylaşmayı unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest News

Şehidin Son Mektubu

Şehidin Son Mektubu Çocuk Esirgeme Kurumunda yetişen;ŞEHİT komando uzman çavuş. MURAT AKMAN'ınailesi olmadığı için...

Stresi Azaltmanın 5 Basit Yolu

Stresli durumları yönetmeye yönelik ipuçları Stres hayatımızı olumsuz etkileyen bize zorluklar çıkaran hiç başımıza gelmesini istemediğimiz bir şey aslında....

İyi Bir Masaj Harika Bir Gün

Masaj, insanların kendilerini iyi hissetmesini , zihinsel ve gerekse bedensel olarak rahatlamaları için uygulanan çok eski bir terapidir. Masaj, öncelikle insanın dokunulma...

Hayat Üç Gündür

Hayat Üç Gündür Bulut bulut bembeyaz bir rüyadır çocukluk. Sonraya sadece ha­tırlananlar kalır. Kenarı tırtıklı sararmış fotoğraflardır vesikaları!...

5 Ülke ve 5 Futbolcu

Futbol dünyası bir çok ünlü oyuncuya ev sahipliği yaptı. Yetiştirdiği ülkeler farklı da olsa bu sporcuların ortak dili şüphesiz futboldur. Sizler için...

More Articles Like This