Salı, Nisan 7, 2020
Ana Sayfa Eğitim Hayatı Akademik Kariyer

Akademik Kariyer

Akademik kariyer, bireylerin lisans (4 yolluk üniversite) eğitimi sonrasında lisansüstü eğitimi alarak, çalışmakta oldukları alana katkı sağlamaya çaba harcadıkları bir süreç olarak nitelendirilebilir. Bu sürecin ana amacı bireylerin uzmanlaştıkları alana katkı sağlamaları, alana ilişkin mevcut gelişmeleri takip ederek, yeni gelişmeler/keşifler için çalışmalarıdır. Ancak ne yazık ki üniversite sürecinde olan öğrencilerimizin doğru bir şekilde bilgilendirilmemesi ve bu konuda yeterince araştırma yapmamaları “akademik kariyer” ifadesine farklı bir anlam yüklenmesine neden olmuştur. Akademik kariyer bilim alanına katkı sağlamaktan çok bir meslek alanı olarak görülmeye başlanmıştır.

Başarı notları kaçış rampası olarak anılmaya başlanmıştır. Akademik kariyerlerde bireylerin meslek edinme şansları elbetteki vardır. Bireylerin üniversitelerde öğretim elemanı / üyesi olarak çalışmalar imkanı mevcuttur. Ancak bu durum akademik kariyere başlaması veya onu sürdürmenin ana amacı olmamalıdır.

Akademik kariyer sürecinde bir üniversitede işe başlamaları istisnai örnekler dışında uzun süreler alabilir. Bu durum ekonomik bağımsızlıklarını ilan etmemiş bireylerin ve bu sürece iş edinme amacıyla  başlayan bireylerin motivasyon ve verimliliğinin zamanla azalmasına yol açmaktadır. Bu durumda bireyler bilime katkı sağlamak yerine hayatlarını devam ettirme konusunda kaygı yaşamaya başladıklarından akademik eğitimlerini yarıda bırakabilmekte veya tekrar niteliğinde çalışmalar yapmak vb. yollarla eğitimlerini kağıt üzerinde sayılabilecek nitelikte tamamlamaktadır. Bu durum ne yazık ki ülkemiz bilim dünyasının niteliğini olumsuz etkilemektedir.

Öğrencilerin Bilgilendirilmesi

Nicelik olarak bakıldığında akademik kariyere adım atmış birey sayısının azımsanmayacak düzeyde fazla olduğu ileri sürülebilirken; aynı oranda bilimsel çalışmaların niteliğinde artış gözlemlenememektedir. Bu durum her ne kadar kişisel bir görüş olsa da istatistiksel verilerle desteklenebilir durumdadır. Üzücü olan bu durumu çözümü için öğrencilerimizin mutlak suretle doğru zamandan itibaren uygun şekilde bilgilendirilmesi gerekmektedir.

Yanlış Algılar

Akademik kariyer hakkında oluşmuş olan mevcuttaki yanlış algıların incelenmesi önerilebilir. Akademik kariyer tarihine ilişkin bilgilendirme bilgileri ve doğru yönlendirmeler nitelik olarak bilim dünyamız ciddi ayrıntılılar yapacaktır.

Bu tür paylaşımların devamı için bizi takip etmeye devam etmeyi unutmayın. WEBBLG bilgi güçtür !

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

HAYAT GÜZELDİR

Hayat Güzeldir 15 Ağustos 2011, 13:05 Hayat her şeye rağmen yaşamaya değerdir. Zorluklar beraberinde kolaylık getirecektir şüphesiz. Biz...

KÜÇÜK ŞEYLER

Kıymetli ağabeyim ve büyüğüm Prof. Dr. Abdulkadir İlgen'in kaleminden küçük şeyler isimli hatıra.. Teşekkürler yüreği güzel insan... 4...

Venüsün Güzelliği

Gökyüzünde güneş ve aydan sonra en parlak olan cisim; Venüs… Arapça adı ile Zühre, halk arasında Çoban ya da...

Hamsi Kadar Olamıyoruz!

İnsanız, sanırdım… Hamsi KADAR OLAMIYORUZ! Öyle değilmiş! Uygulayan ama insan olmayan canlıları bakıp öğrenemeyişimizden...

Recent Comments