Araç ve Fren Bakımı

Bir araba alımı gerçekleştirmek yaptığınız en büyük yatırımlardan biri veya hayatınızdaki en pahalı alımlardan biri olabilir. Satın almış olduğunuz aracın segmentine bağlı olarak, aracın fiyatı bir evin fiyatı kadar yüksek olabilir. Fiyatı ister yüksek olsun ister düşük  arabanıza gerçekten iyi bakmanızı tavsiye ediyoruz. Özellikle Araç ve Fren Bakımı önemli.

Umumi olarak, aracınızın hem dışının hemde içinin bakımını yaptırmayı bir  bütün olarak düşünmelisiniz. Otomobilin karoserini temiz ve açıkta bırakın. Aracı olabildiğince sık yıkayın, iç kısmını süpürün ve gösterge tablosunu ve lastikleri cilalayın. Aracınızın gövdesinde çarpma ve eziklerin oluşmasını önlemek için aracı nereye  park ettiğinize dikkat edin.

Motora da dikkat edin. Motor kaputunu gereksiz yere açmaktan kaçının, böylece fazla toza maruz kalmaz. Aracın verimli çalışması için yağını ve suyunu kontrol edin. Motorda bir sıkıntı olduğunu düşünüyorsanız, motor tamirini kendiniz yapmaya çalışmayın. Bunun yerine profesyonel bir tamircinin kontrol etmesini ve tamir etmesini sağlayın.

Lastikler

Tekerleklere ve lastiklere dikkat edin. Lastik havalarının yeterli basınçta olduğunu düzenli şekilde kontrol edin. Lastikler yeteri basınçta şişirildiğinde aracın yol tutuşu ve performansı daha iyi hale gelecektir. Lastik dişleri yola tutunma ve kavrama açısından önemli olduğundan aşırı aşınmış durumda olduğunu fark ederseniz, lastikleri değiştirin. 

Frenler

Özellikle olağan dışı bir şey fark ettiğinizde frenleri sürekli kontrol edin. Frenlerden gıcırtı veya ıslık sesi duyarsanız veya fren pedalının süngerimsi olduğunu düşünüyorsanız, kontrol ettirin. Fren diskleri gibi diğer fren parçaları ile ilgili bir sorun olabilir.

Genel Olarak

Genel olarak, arabanızı her yıl veya aracınız için belirtilen kilometreye ulaşıldığında bir servise götürmeniz sağlıklı olacaktır. Bir servis sırasında aracınızın tüm parçaları kontrol edilir ve sürüşü uygun ve emniyetli hale geldiğinden  emin olun. Aracınızın düzenli bakımlarının yapıldığını kanıtlamak için bakımını yaptırdığınız servise bakım yapıldığına dair kaydını not aldırın. Arabayı elden çıkarmak istediğinizde bu bakım kayıtları aracınızın daha kolay satılmasın da fayda getirecektir ve  aracınızın daha iyi bir değerde satma şansınızı da  artıracaktır.

Araç ve Fren Bakımı özellikle uzun yola çıkacaklar için ivedilikle yaptırılması gereken bakımların en başını çekiyor. Uzun yolda yaptığınız hıza göre fren durumunuz iyi değilse kaza yapma riskiniz artacaktır. İlk önce sağlık ve can önemlidir. Hele birde arabada çocuklar var ise.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here