Perşembe, Nisan 2, 2020
Ana Sayfa Güvenlik Bilgilerinizi Güvende Tutmak İçin İpuçları

Bilgilerinizi Güvende Tutmak İçin İpuçları

Şu anda işletmelere karşı yürütülen en yaygın suçlardan birisi ve en önemlisi siber suçlardır şüphesiz. Şirketlere ait veri güvenliğini korumak birçok işletme sahibinin kafasında bir sorundur. İş verileri çok değerlidir. Sonuçta, yalnızca siz ve şirketiniz hakkında değil müşterileriniz ve iş ortaklarınız hakkında da bilgiler mevcuttur sistemde. Peki iş verilerinizin güvenli olduğundan emin olmak için ne yapabilirsiniz? İşte Bilgilerinizi Güvende Tutmak İçin İpuçları !

Anti virüs Programı Kullanın

Bu açık görünebilir ve yine de çoğu kişi virüsten koruma yazılımı kullanmaz. Anti virüs yazılımı sizi suçlulara gizli dosyalarınızı görüntüleme imkanı sağlayan kötü amaçlı yazılım ve casus yazılım gibi çeşitli tehditlere karşı korur. Unutmayın, anti virüs yazılımı, cep telefonunuzu da içeren tüm iş cihazlarınıza kurulmalıdır. Sürekli olarak korunduğunuzdan emin olmak için otomatik olarak güncellenen ve düzenli taramalar yapan bir anti virüs programını seçin.

Bulut sistemlerini kullanma

Bulut sistemleri, verilerinize her yerden güvenli bir şekilde erişmeniz için bir yol sağlayarak veri kaybına karşı büyük bir korumadır aslında. Bulut sistemlerini kullanmak ve verilerinizi sistemlerinizde tutmak istemiyorsanız, güvenli bir yerde tuttuğunuz dan emin olmak için en iyi veri merkezlerinin listesini araştırdığınız dan emin olun.

Sıkı parola politikaları uygulamak

Çalışan parola uygulamalarınız iş güvenliğiniz için ciddi bir risk oluşturabilir. Siber saldırıların% 80’i zayıf veya çalınan bir parola içerir ve bu nedenle çalışanlarınız arasında uygulanan güçlü bir parola politikasına sahip olmak en iyi savunma sistemidir. Doğum günleri, evcil hayvan isimleri, adres numaraları ve çocuk isimleri şifrelerinizi zayıflatabilir ve genellikler çalışanlarınız tarafından oluşturulan şifrelerin % 30’u bunları içerir. Maksimum güvenlik için rastgele bir şifre üreticisi kullanın ve şifreleri karmaşık olarak belirlenmesini sağlayın. Uzun ve karmaşık olarak oluşturulan parolaları kırmak zor olacaktır.

Erişimi kısıtlayın

Ne yazık ki, iş yerinizde, veri ihlallerinin en olası nedeni personelinizdir. Hassas verilere erişimi olan herkesin bir listesini yapın ve ardından bu listeyi yalnızca erişime ihtiyacı olanlara verin. Daha sonra, sadece ihtiyaç duydukları şeylere erişebildiklerinden emin olmak için geri kalan kişilerin erişimini azaltın. Bu, bir nedenden dolayı bir veri ihlaline neden olurlarsa bunun yalnızca küçük bir alanda olacağı anlamına gelir. Personel tarafından veri hırsızlığından kaçınmak için, veri hırsızlığını kaynağa kadar izlemenizi sağlayacak veri filigranını da kullanabilirsiniz.

Verilerin düzenli olarak yedeklenmesi

Erişimin sürekliliği, veri güvenliğinin sıklıkla göz ardı edilen bir parçasıdır ve yine de hayati öneme sahiptir. Verilerinizi olabildiğince sık yedeklediğiniz den emin olun. Fakat yedeklemelerinizin güvenliğinin en azından ana veri tabanınız kadar güvenli olması gerektiğini unutmayın. Veri yedeklemesi olmadan, çok fazla maliyetli olabilecek herhangi bir sorun olursa, veri kaybını tehlikeye atarsınız.

Bilgilerinizi Güvende Tutmak İçin İpuçları türü diğer paylaşımlar için bizi takipte kalmaya ve yazılarımızı paylaşmayı unutmayın.

Kaynak : The Human Factor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

HAYAT GÜZELDİR

Hayat Güzeldir 15 Ağustos 2011, 13:05 Hayat her şeye rağmen yaşamaya değerdir. Zorluklar beraberinde kolaylık getirecektir şüphesiz. Biz...

KÜÇÜK ŞEYLER

Kıymetli ağabeyim ve büyüğüm Prof. Dr. Abdulkadir İlgen'in kaleminden küçük şeyler isimli hatıra.. Teşekkürler yüreği güzel insan... 4...

Venüsün Güzelliği

Gökyüzünde güneş ve aydan sonra en parlak olan cisim; Venüs… Arapça adı ile Zühre, halk arasında Çoban ya da...

Hamsi Kadar Olamıyoruz!

İnsanız, sanırdım… Hamsi KADAR OLAMIYORUZ! Öyle değilmiş! Uygulayan ama insan olmayan canlıları bakıp öğrenemeyişimizden...

Recent Comments