Perşembe, Şubat 20, 2020
Ana Sayfa Finans Borsada Yapılan 3 Büyük Hata

Borsada Yapılan 3 Büyük Hata

Herkesin elindeki sermayeyi kullanarak yatırım yapma düşüncesi vardır. Önemli olan bu sermayeyi nasıl ve nerede değerlendirme düşüncesine geldiğinde ilk akla gelen yatırım araçlarından borsa gelmektedir. Yatırımcılar ilk olarak aracı kuruluşlardan yatırım hesabı açmalı ve elindeki sermayeyi açtırdığı yatırım hesabına aktarmalıdır. Borsada Yapılan 3 Büyük Hata vardır. Biz bunlara dikkat edersek elimizdeki sermaye korunmuş olacaktır.


Elindeki sermayeyi tek bir enstrümana , hisse senedine veya başka bir yatırım aracına bağlamamalıdır. Küçük yatırımcılar ilk kez bu piyasalarda yatırım yapmayı düşündüğünde yaptıkları ilk  hata  kulaktan dolma bilgilerle piyasadan duydukları hisse senetlerini elinde bütün parayı kullanarak almaları olmuştur. Elindeki sermayenin bütününü bir hissede toplamak ileride hisse senedi düşüşlerinde ek alım için ve maliyet düşürmek için kullanıldığında getirisi yüksek olma şansı ve elindeki hissenin adet olarak çoğalmasına vesile olacaktır.

Yatırımın Yanlış Seçimi

Hisse senedi alımı yapılacak şirketin genel durumu, mali yapısının incelenmeden sermayeyi gelişi güzel kullanarak alım yapmak bize büyük bir sıkıntı yaşatacaktır. Bilançolardaki gelirleri okumayı öğrenmemek  elimizdeki sermayenin erimesine yol açabilir.

Plansız ve Stratejisiz Hareket Etmek

Alım yapacağımız hisseyi bilançolar yani mali tablolar dağıttığı düzenli temettü verimi yüksekliğine bakarak alımımızı yaptık. Peki aldığımız hisse sürekli çıkış yapar mı ? Elbette hayır. Bir kaç sene yüksek temettü vermiş ve karlılığı artmış şirketlerin hisse senetleri piyasa şartları satış baskısına maruz kalabilir. Burada  bazen hisse senedi değişim işlemi yapılıp daha uygun hisselere geçiş yapılabilir. Bu bizim zarar etmemizi minimize edebilir.Karı gördükten sonra hisse senedinin direnç noktalarını bir kaç kez aşamaması durumunda hisse senedini satmamız bizim elimizde ki sermayeyi korumamıza ve panik yapmamamıza engel olacaktır. Daha çok kazanacağım demek  ve inadına bir hisseye bağlı kalmak plansız harekettir. Bir hedef belirlemek o hedef gerçekleştiğinde hisse senedinden çıkış yapmamak kötü sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Sabırsız , aceleci  ve Panik Yaparak Karar Vermek

İlk defa hisse senedine yatırım yapan kişilerin ortak noktasıdır sabırsız , aceleci ve panik yaparak karar almak. Hisse senedi gün içinde fiyat değişimi aşağı veya yukarı yönlü değişkenlik arz eden bir enstrümandır. Hisse senedi aşağı yönlü hareket etmeye başladığında acemi yatırımcıda panik havası oluşabilir ve bu panik havasında elindeki hisseyi satarak zarardan kurtulduğunu sanabilir. Fakat bu aksine daha çok zarar getirebilir belki hisse birden yukarı yönlü harekete geçebilir ve kar elde etmemizi engelleyebilir. Bu yüzden düşünerek ,sakin  ve emin adımlar ile yatırım her  zaman kazandırır. Bol ve bilinçli yatırımlar yapmanız dileğiyle. 

Borsada Yapılan 3 Büyük Hata paylaşımımızı paylaşmayı ve yeni paylaşımlar için takipte kalmayı unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

HAYAT GÜZELDİR

Hayat Güzeldir 15 Ağustos 2011, 13:05 Hayat her şeye rağmen yaşamaya değerdir. Zorluklar beraberinde kolaylık getirecektir şüphesiz. Biz...

KÜÇÜK ŞEYLER

Kıymetli ağabeyim ve büyüğüm Prof. Dr. Abdulkadir İlgen'in kaleminden küçük şeyler isimli hatıra.. Teşekkürler yüreği güzel insan... 4...

Venüsün Güzelliği

Gökyüzünde güneş ve aydan sonra en parlak olan cisim; Venüs… Arapça adı ile Zühre, halk arasında Çoban ya da...

Hamsi Kadar Olamıyoruz!

İnsanız, sanırdım… Hamsi KADAR OLAMIYORUZ! Öyle değilmiş! Uygulayan ama insan olmayan canlıları bakıp öğrenemeyişimizden...

Recent Comments