Perşembe, Şubat 20, 2020
Ana Sayfa Sağlık Bu sebepler Sigara Bıraktırır

Bu sebepler Sigara Bıraktırır

Sigara kullanımı günden güne artmakta dünyada. Özellikle gençler arasında. Sigaraya başlama yaşı 12-13 lere kadar düştü. Ve sigaraya başlamada bayanlar erkekler ile yarışa girmiş. Tabi bu sigara fabrikalarının işine geliyor. Ne kadar çok sigaraya başlayan olursa ciro ve karları artmakta bu zehir üretenlerin. Maddi duruma zararı bir yana sağlığa ciddi etkisi bilinen bir gerçek. Sigara içenler bile bile kendine kiralık katil tutmuş gibi tüketiyorlar bu ürünü. Çevremde çok kişiyi kaybettim ben bu tütün ürünü yüzünden. Kimi koah oldu kimi akciğer kanseri. Bazılarının bacağı kesildi bazılarında ise damar tıkanıkları ve daha sayılacak çok hastalık. Biz sağlığımızı kaybediyoruz ve bunun telafisi zor. Sigarayı bırakmak için nedenler yok mu diye düşünüyor insan. Şöyle düşündüğümde elbette var. Sigarayı bırakmak için işte o 5 neden.Bu sebepler Sigara Bıraktırır

1. Sağlıklı olmak

Sigara kullanan çoğu birey, eğlenceli aktivitelerin yanında , egzersiz yapmakta zorlanıyor. Sigarayı bıraktığınız da daha çok eğlenceli aktivitelere gidebilecek  ve egzersizleri kolaylıkla yaptığınızın farkına varacaksınız. Aileniz ve sevdikleriniz ile daha kaliteli ve sağlıklı olarak hayat devam ettirmek en güzeli olacaktır.

2. Daha uzun yaşamak

Çoğu insan uzun yaşamayı ve sağlıklı ve mutlu bir şekilde emekli olup planlar yapmayı hayal eder. Fakat nikotin kullanan bireyler genç yaşta akciğer kanseri veya koah gibi tehlikeli hastalıklara maruz kalabilirler. Buda hayatının baharında ölümle sonuçlanan bir durum karşınıza çıkarabilir. Neden bunu kendinize yapıyorsunuz. Ne kadar uzun yaşarsanız, o kadar çok sevdiklerinizle beraber olur hayattan zevk alırsınız.

3. Paranız cebinizde kalsın

Tütün ürünleri sağlığın yanında bütçeyi de etkiliyor. Sigarayı  Günde bir paket kullandığımızı düşünelim. Ülkemizde son gelen zamlar ile fiyatı 18 tl ye çıkan markalar var. Ayda 540 TL bu ürüne para vererek kendinizi bir kenara bırakın ailenizin rızkından çalıyorsunuz. Sigarayı bırakıp  günde 18 tl yi bir köşeye koyduğunuzda 20-30 senede ciddi birikimler yapıp kendinize ev almanız mümkün olabilir. Düşünsenize ev kendinizin kira vermiyorsunuz aileniz yanınızda.

4. Temiz Koku

Gerek iş toplantılarında gerekse diğer ortamlarda üzerinize sinen sigara kokusu nedeli ile çoğu insan bundan rahatsız olacaktır. Ve bu koku yüzünden sizden tiksinecek orayı terk edebilecektir. Sigarayı bırakmak, diğer insanların gözünde daha iyi görünmenizi sağlayacaktır.

5. Ailene yardım edeceksin

Uzun vadede, çocuklarınızın üniversiteden mezun olduklarını görmek veya eşinizle birlikte yaşlanmak için yaşamanız daha iyi olur. Ailen, alışkanlıklarını iyileştirme isteğini takdir edecektir. Sigarayı bıraktığınız için üstünüze sinen kötü koku kaybolacak çocuklarınız size sarılırken rahatsız olmayacaklardır. Birlik ve beraberliğiniz daha çok artacaktır.

Koah olup zorla nefes almak mı kolay yoksa sağlıklı bir şekilde  temiz bir nefes almak mı ? Hayat ve tercih sizin ama kendinizi düşünmüyor iseniz sevdiklerinize neden bunu bile bile yapıyorsunuz ? Karar sizin.Bu sebepler Sigara Bıraktırır türü yazılar ve daha fazlası için bizleri takipte kalın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

HAYAT GÜZELDİR

Hayat Güzeldir 15 Ağustos 2011, 13:05 Hayat her şeye rağmen yaşamaya değerdir. Zorluklar beraberinde kolaylık getirecektir şüphesiz. Biz...

KÜÇÜK ŞEYLER

Kıymetli ağabeyim ve büyüğüm Prof. Dr. Abdulkadir İlgen'in kaleminden küçük şeyler isimli hatıra.. Teşekkürler yüreği güzel insan... 4...

Venüsün Güzelliği

Gökyüzünde güneş ve aydan sonra en parlak olan cisim; Venüs… Arapça adı ile Zühre, halk arasında Çoban ya da...

Hamsi Kadar Olamıyoruz!

İnsanız, sanırdım… Hamsi KADAR OLAMIYORUZ! Öyle değilmiş! Uygulayan ama insan olmayan canlıları bakıp öğrenemeyişimizden...

Recent Comments