Perşembe, Şubat 20, 2020
Ana Sayfa Emlak Daire Alacaklar İçin Öneriler

Daire Alacaklar İçin Öneriler

Bir k hayalidir kendine ait bir evinin olması. Aile sıcaklığını kendine ait bir evde yaşa gibisi var mı? Evinizdeki için hele hele bu müstakil ise istediğiniz gibi evde tadilatlarınızı. Kiracı olarak oturduğu da da tadilatlar için ev sahibinin iznini almak ve onu dırdırını çekmek zorunda kalıyorsunuz. Buda canınızı sıkıyor elbette. Ev kendinizin olsa idi sıkıntılı bir durum ortaya çıkmayacaktı.

Bu aralar kendi evine sahip olmak isteyenler için güzel yerler çıkmakta. Ziraat, Halk Ve Vakıf gibi devlet bankaları konut kredilerini 0,99 gibi cazip bir rakama çekti. Ve gerçekten de bunun etkisi hemen konut sayısındaki satış rakamlarının artması ile belli oldu. Müteahhitlerin küresel çapta kriz durumu nedenleri ile satamadıkları evleri bu fırsat ile elden daha rahat çıkardıkları herkesçe malum.

Bu işe sadece müteahhitler değil diğer sektörlerde sevindi. Peki siz de kendi evinize sahip olup olmadığını düşüncesinde misiniz? Ve bir türlü karar veremiyor musunuz? Ev alıyorken nelere dikkat edelim biliyor musunuz? Durun hemen karamsarlığa kapılmayın.

Evi satın alma amacınızı öncelikle belirliyor olmanız gerekir. Yatırım amaçlı mı yoksa yaşama amaçlı satın alıyorsunuz. En önemli soru bu. Yatırım amaçlı alıyorsanız öncelikle o bölgedeki kira beklentileri veya sizin satın aldığınız dairenin sizin kira İsteğinizi karşılayıp karşılamadığını bakmanız gerekiyor. Yaşama amaçlı  alıyorsanız  önce  sizin doğal ihtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi karşılıyor mu karşılamıyor mu? Öncelikle buna bakıyor olmanız gerekir.

Dairenin konumunun  sizin ve ailenizin ihtiyaçlarına  uygunluğunu belirliyor  olmanız gerekir. Burada en önemli şeyler toplu taşımaya yakınlığı ,y hastanelere, okullara ve  Alışveriş Merkezi mesafesi ve pazar yerlerine olan yakınlığı sizin yaşam kalitenizi arttırıyor olacaktır.Satın alacağınız konutun konumunun sağlığınıza zarar verecek olan unsurlardan uzak olmasına dikkat ediniz. Yoğun trafik hava kirliliği gürültü gibi birçok faktörden uzak olması yaşam kalitesini artıracaktır.

İnşaatı başlamamış projelerden konut almayı tercih edecek olursanız muhakkak tapu müdürlüklerine gidip üzerinde ipotek var mı? Haciz var mı gibi birçok soruyu sorup cevabını alıyor olabilmeniz gereklidir.

İnşaat firmasını daha önce yapmış olduğu projeleri muhakkak incelemenizi tavsiye ederiz. İmkanınız olursa birebir gidip daha önceden o firmadan daire satın almış kişilerle diyaloğa geçip  firma ve yaptığı daireler ile ilgili  fikir verici sonuçlar elde edeceğinize inanıyorum.

Dairenin Net Kullanım Alanı

Dairenin net kullanım alanını muhakkak kontrol edin. Daire Projesi başlamamış ise firmanın mimari departmanından net metrekarelerini öğrenin. Sözleşme aşamasına geldiğinizde alacağınız daireyi tam olarak ne kadar ödeyeceğiz muhakkak öğrenin. Burada tapu harçları KDV ler fiyatlara dahil mi değil mi? Bunları öğrenmeniz daha sonradan sürprizlerle karşılaşmamanız açısından önemli olacaktır.

Otoparkların spor salonlarının havuzların ücretlerini muhakkak öğrenin bu ücretler nasıl paylaştırılıyor? Nasıl ödeme yapılıyor  bu konular hakkında muhakkak bilgi sahibi olun.

Bina ısı yalıtımının yüksek standartlarda olmasına dikkat edin. Çünkü bu sizin enerji tasarrufu ediyor olmanıza neden olacaktır. Nem yalıtımının önemi de şurada çıkıyor. Oluşabilecek hasarlardan ve sağlığınız üzerindeki olumsuz etkilerden sizi koruyor olacaktır Bu anlamda satın almayı düşündüğünüz projede lütfen firmanın hangi malzemeleri kullandığını öğrenin. Ayrıca bu yalıtımlar nasıl yapılmış bunu sorun ve öğrenin.

Doğa ile Yakınlık

İnsan doğayla iç içe olduğunda çok daha mutlu hayat yaşıyor. Daire alım kararı vermeden önce projenin doğaya yakın olup olmadığına muhakkak bakınız. Eğer yakın değilse de projenin içinde yeşil alanların bolca cömertçe kullanıldığından emin olun. Çünkü bu sizi çok daha mutlu edecek.

Depreme dayanıklı projeleri tercih edin. İyi firmalar size uluslararası standartlarda deprem yönetmeliği ile ilgili bilgi verecektir. Hem de proje uluslararası standartlarda olduğuna dair belgeleri sunacaktır.

Güvenlik ve alarm sistemini muhakkak inceleyin. Güvenlik alanında çalışan personelin yeterlilik sertifikası olup olmadığını muhakkak sorgulayın. Dairelerde gaz yangın gibi alarm sisteminin olup olmadığını muhakkak bakın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

HAYAT GÜZELDİR

Hayat Güzeldir 15 Ağustos 2011, 13:05 Hayat her şeye rağmen yaşamaya değerdir. Zorluklar beraberinde kolaylık getirecektir şüphesiz. Biz...

KÜÇÜK ŞEYLER

Kıymetli ağabeyim ve büyüğüm Prof. Dr. Abdulkadir İlgen'in kaleminden küçük şeyler isimli hatıra.. Teşekkürler yüreği güzel insan... 4...

Venüsün Güzelliği

Gökyüzünde güneş ve aydan sonra en parlak olan cisim; Venüs… Arapça adı ile Zühre, halk arasında Çoban ya da...

Hamsi Kadar Olamıyoruz!

İnsanız, sanırdım… Hamsi KADAR OLAMIYORUZ! Öyle değilmiş! Uygulayan ama insan olmayan canlıları bakıp öğrenemeyişimizden...

Recent Comments