Pazar, Haziran 7, 2020

Depresyon ile Mücadelede Etkili 9 İpucu !

Must Read

İyi Bir Masaj Harika Bir Gün

Masaj, insanların kendilerini iyi hissetmesini , zihinsel ve gerekse bedensel olarak rahatlamaları için uygulanan çok eski bir...

Hayat Üç Gündür

Hayat Üç Gündür Bulut bulut bembeyaz bir rüyadır çocukluk. Sonraya sadece ha­tırlananlar kalır....

5 Ülke ve 5 Futbolcu

Futbol dünyası bir çok ünlü oyuncuya ev sahipliği yaptı. Yetiştirdiği ülkeler farklı da olsa bu sporcuların ortak...

Depresyon dünyada çoğu kişiyi etkileyen en yaygın psikolojik rahatsızlıklardan biridir şüphesiz. Bu rahatsızlık, sizin  kendinizi nasıl  hissettiğinizi etkileyen bir şeydir ve bundan acı çeken birçok  insan, depresyonun duygularını neden daha sinir bozucu hale getirdiğini açıklayamaz.

Birçok insan depresyona benzer derin bir üzüntü  hissi yaşamasına rağmen, belirtilerin ise  gerçekten depresyonla ilişkili olup olmadığını yalnızca bir psikiyatrist veya bir psikolog tarafından teşhis edilmelidir.

Durumunuz ne kadar zor olursa olsun, ailenizle birlikte normal bir hayat sürdürmeniz için kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak yollar  var.  İşte size depresyonla savaşmanız için bazı ipuçları:

1. İçinize Kapanmayın

Depresyonunuzla başa çıkmak için, sevdiğiniz insanlarla olan ilişkinizi sürekli olarak sürdürmeniz en iyisidir.  Sevdiklerinize sürekli iletişim halinde olmayı asla bırakmayın. Bu nedenle, herkesten kaçmak  yerine, tam iyileşmeye doğru yol alırken, onlara ulaşmak ve onların desteğini almak sizi daha huzurlu hale getirecektir.

2. Sosyal Olmaya Çalışın

Sosyal kalarak kendinizi yalnız bırakmayın. Kendinizi sosyal gruplarınızla ve uyguladığınız projelerle meşgul edin.

Sosyal ilişkiler içinde aktif  olmak,  sizin sahip olduğunuz olumsuz düşünceleri düşünmenize vakit bırakmayacak  ve  depresyonu  üstünüzden daha rahat atmanızı sağlayacaktır.

Önemli bir not ! Buradaki sosyal aktiviteler, arkadaşlarınızla bir içki çılgınlığına devam etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Bu tür bir eylem iyileşmenize yardımcı olmaz ve özellikle de bunu bağımlılık durumuna getireceğiniz vakit, depresyonunuz daha da kötü durum alabilir. Her şeyin bir sınırı var bunu asla unutmayın.

3. Sosyal Medyada Daha Az Zaman Geçirin

Sosyal medyada aktif olmak, size  iyi gelmeyebilir, özellikle  özgüveninizin daha çok düşmesine sebep olabilir.

Arkadaşlarınızın paylaşımlarında gördüklerinizden ve okuduklarınızdan etkilendiğinizi kabul etmelisiniz. Arkadaşınızın bir paylaşımında sizin için önemli olan bir konu hakkında yorumları ve düşünceleri nedeniyle üzüldüğünüz yerler  olabilir. Aynı zamanda inançlarınıza ve ideolojilerinize aykırı olan gönderiler gördüğünüzde buda sizi üzecektir.

Hassas olduğunuz depresyonlu anınızda, sosyal medya zamanınızı kısıtlamak, depresyon ile daha hızlı mücadele etmenize yardımcı olacaktır. 

 4. Aktif Bir Hayat Tarzı Yaşayın

Kendinizi üzecek bir düşünce ile boğmak yerine, aktif bir yaşam tarzı yaşamalısınız. Bir spor salonuna kaydolun. Arkadaşlarınıza koşu seanslarına katılın.  Aktif kalmanın, depresyon semptomlarıyla mücadelede yardımcı olduğu kanıtlanmıştır ve bu depresyon tedavisinin ücretsiz terapi şeklidir.

5. Sevdiğiniz Şeyleri Yapın

Senin hobin ne? Seni iyi hissettiren ne?

Sevdiğiniz şeyler ile meşgul olmanız, kendinizi rahat ve sakin hissettirecektir. Bunları yaptıktan sonra kendinize olan özgüveniniz artacak ve kendinizi mutlu hissettiğinizin farkına varacaksınız.

6. Kendini Sev

Özellikle depresyonda iken yapılacak en önemli şey kendini sevmektir. İnsanın kendisine olan sevgisi ve özgüveni  kendine zarar verme düşüncesini yok eder. Kendini sevmek kolay değildir ve depresyon ve kaygı semptomları olan insanlar genellikle bunu yapmakta zorlanırlar. Her şeyin aşırısına kaçmadan ve uç noktada düşüncelerle kendini yorma. Çünkü senden başka sen yok bu dünyada bunu unutma!

7. Fazla Düşünmeyin ve Olur Olmaz Şeylere Kafayı Takmayın

Bu genellikle fark edilmeyen bir depresyon belirtisidir ve aynı zamanda geçmiş ve gelecek için insanı endişeye düşürecek depresyon belirtisi biçimidir. Bir şeyleri fazla düşündüğünüzde, şansınız o kadar kötüleşiyor ki, kendinizi daha çok kötü hissetmenizi tetikleyecektir.  Ne yazık ki, depresyonunuzun iyileşmenize yardımcı olmak yerine, onun daha çok artmasına istemeden de olsa  katkıda bulunuyorsunuz. Bu hayatta her şey olacağına varıyor. Kendinizi boş ve olmayan düşüncelerle yormak niye?

8. Sevdiklerinizle Güçlü İlişkiler Kurun

Sevdiğiniz insanlarla iletişimde iken , onlarla güçlü bağlar kurmanız da hayati önem taşır. Bu, onlarla olan iletişiminizi kısa bir sohbetin yanı sıra sadece “merhaba” ile sınırlamadığınız anlamına gelir.

Sevdiklerinizle olan ilişkinizi güçlendirmek, onlarla düzenli olarak sosyal faaliyet yapacağınız anlamına gelir. En sevdiğiniz restoranda birlikte yemek yedikten sonra muhtemelen beraberce bir film izleyemeye gidebilirsiniz. Ne güzel bir faaliyet çünkü yalnız olmadığınızı görürsünüz.

9. Olumsuz Düşünceli  İnsanlarla Vakit Geçirme

Çevreniz olumsuz düşünceli insanlarla çevriliyken ruh haliniz etkilenir; Kendine olan öz güvenini bile kaybedebilirsin. Sizi kendinizi çıkmaza sokacak düşüncelere ve yaşayışlara sevk edebilir. Her şey çözüme kavuşmayacak hissine sahip insanlarla gezmek sizin de o düşünceye sahip olmanıza ve depresyonunuzun olandan daha çok olumsuz olduğu hissine kapılmanıza neden olabilir. Olumlu düşünceli insanlar sürekli pozitif düşünceye sahiptirler. Sürekli bir çözümün var olduğuna inanırlar ve karamsarlıktan sizi söker alırlar. Olumsuzluk insanı yiyip bitiren bir düşüncedir. Unutmayın en umutsuz olduğunuz zamanda bile bir çıkış yolu vardır. Buna inanırsanız üstesinden gelirsiniz her şeyin.

Bu ipuçları sizi rahat ettirecektir şüphesiz. Fakat uzman biriyle tedavi yolunu asla unutmayın. Bu ipuçları tedaviye destek sağlayacak tavsiyelerdir. Önemli olan uzmanın tedavisidir. Sağlıklı ve huzurlu ömür geçirmeniz dileği ile.

Kaynak : Biggietips

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest News

İyi Bir Masaj Harika Bir Gün

Masaj, insanların kendilerini iyi hissetmesini , zihinsel ve gerekse bedensel olarak rahatlamaları için uygulanan çok eski bir...

Hayat Üç Gündür

Hayat Üç Gündür Bulut bulut bembeyaz bir rüyadır çocukluk. Sonraya sadece ha­tırlananlar kalır. Kenarı tırtıklı sararmış fotoğraflardır vesikaları!...

5 Ülke ve 5 Futbolcu

Futbol dünyası bir çok ünlü oyuncuya ev sahipliği yaptı. Yetiştirdiği ülkeler farklı da olsa bu sporcuların ortak dili şüphesiz futboldur. Sizler için...

Tesadüfen Kamufle Olan İnsanlar

Kamuflaj Kamuflaj bir gizlenme, saklanma yöntemidir. Özden gizlenmek, saklanmak anlamına gelir ve normalde kolaylıkla görünür olan bir organizma...

Üç Maymun ‘ un Gerçek Hikayesi

Elleriyle gözlerini, kulaklarını ve ağzını kapatan üç maymun sembolü ülkemizde ''Üç maymunu oynamak'' diye bilinir.Gerçeklere gözünü kapatıp başını derde sokmamayı, doğruları dinlemeden...

More Articles Like This