Perşembe, Şubat 20, 2020
Ana Sayfa Finans Doğru Yatırım Doğru Kazanç

Doğru Yatırım Doğru Kazanç

Birçok insanın hayalidir iyi ve zengin bir yaşam sürmek. Zenginlik hayalleri daha çok kaplar insanın bilinç altını. Bu psikolojide iseniz hele birde İnternet başında iseniz durumunuz dahada vahim olabilir.Çoğu insan kısa zamanda zengin olmanın hayalinde.Birçok İnternet sitesinde kısa yoldan köşeyi dönme yolları var güya. Bu siteler şunları yaparsanız kısa zamanda zengin olursunuz gibi amacı sadece siteye ziyaretçi çekmek olan sitelerdir bunlar. Bizlerde bu siteler bizleri düşünüyor diye web sitesini ziyaret eder a bak bu adam şunu yapmış kısa zamanda milyonerlerin arasına girmiş diye dalı veririz o sahte ortama. Çiftlikbank olayında kısa yoldan zengin olalım derken çok kişi olan parasını da kaybetti.Doğru yatırım doğru kazanç getirir.

Peki bir miktar param var ne yapmalıyım ? Nereye yatırım yaparsam bana sağlıklı getiri elde etmiş olurum sorularına hep birlikte cevap arayalım.

Paranızın Tamamını Birden Yatırmayın

Atıyorum elimizde 100 bin Türk Lirası mevduat var. Bu mevduatı 4 eşit parçaya ayırın.1. parça ile hisse senedi, 2. parça ile altın ve 3. parça ilede döviz almanızı öneririm. E peki 4. parçayı ne yapacağımızı söylemediniz der gibisiniz.Hemen paniklemeyin diğer son parça ise nakit olarak elinizde dursun. Nedeni eğer aldığınız yatırım araçlarının fiyatı düştükçe maliyetinizi düşürmek için bu para can simidi olacaktır size.İleride maliyetiniz düştüğü için fiyatlar yukarı doğru gittiğinde daha fazla kar etmenizi sağlayacaktır 4. parça.

Asla Panik Yapmayın

Bir yatırımı yaptığınızda özellikle bu yatırım sermaye piyasaları ise uzun vadeli düşünmek en sağlıklı yatırım şeklidir. Warren Buffett bir hisse senedini 10 yıl tutmayacaksanız boş yere o hisseye yatırım yapmayın demektedir. Sermaye piyasaları dalgalı oldukları için sürekli hızlı hareket etme kabiliyeti mevcuttur. Bir hisse senedini aldığınızda o senet aşağı doğru düşmeye başladığında çoğu insan eyvah düşüyor diye onu satıyor.İşte asıl hata burada! Çünkü panik yaptığınız için aşağı doğru düşen hisse senedini sizde sattığınız için paranızdan bir parça kaybettiniz.Eğer ihtiyacınız olmayan bir para ise bu hisse senedi hareketlerini izlediğiniz programı kapatın ve bir başka işe odaklanın. Sabır ile hareket etmeyi öğrenin.

Duygusal Hareket Etmeyin !

Sermaye piyasasında manipülatörler piyasaya asparagas ve gerçek dışı söylenti yayarak elindeki hisse senetlerini yukarı bir fiyattan satmak için spekülasyon yaparlar. Çoğu insanda bunu tüyo diye yayarak birçok insanın hisse senedini alır ve fiyat yükselir. Manipülatörler hisse yükselmeye başladığı anda elindeki hisse senetlerini elden çıkarır ve hissenin düşmesini sağlar.Sonuç ? tüyo diye alınan hisselerden aşırı zarara geçer paranızı kaybetme durumuna gelirsiniz.

Bunun yerine hikayesi olan karlılığı her sene düzenli artan şirketlerin hisse senetlerini almaya bakın derim. Özellikle temettü veriyor mu? veriyor ise ne kadarını hissedarlarıyla paylaşıyor bunlara bakın. Ve bilanço okumasını öğrenin.

Yatırımlarınızı Çeşitlendirin

Bir mevduatı en sağlıklı şekilde kullanmak kaybınızı azaltacak kazancınızı ise artıracaktır. Bir ev veya araba alırken nasıl fiyat araştırması yapıyorsak iyi bir hisseyi veya yatırım aracına talip olmak ve kademe kademe alım yapmak en iyi yoldur.Sadece hisse senedi almayın. Bunun yanına altın,döviz vs, menkul gayrimenkul şeklinde dağıtın. Bu yatırımlarınızdan biri veya ikisinin fiyatı düşmeye başladığında diğerleri buna tampon olacak ve daha fazla zarar etmenizi engelleyecektir.

Uzun vadede sürekli gelir getiren bir yatırım mı ? yoksa kısa yoldan zenginlik getirecek bilmediğiniz yatırımlar mı ? karar sizin. Şunu asla unutmayın kısa yoldan gelen o hızda kısa yoldan gider. Ne diyoruz doğru yatırım doğru kazanç !

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

HAYAT GÜZELDİR

Hayat Güzeldir 15 Ağustos 2011, 13:05 Hayat her şeye rağmen yaşamaya değerdir. Zorluklar beraberinde kolaylık getirecektir şüphesiz. Biz...

KÜÇÜK ŞEYLER

Kıymetli ağabeyim ve büyüğüm Prof. Dr. Abdulkadir İlgen'in kaleminden küçük şeyler isimli hatıra.. Teşekkürler yüreği güzel insan... 4...

Venüsün Güzelliği

Gökyüzünde güneş ve aydan sonra en parlak olan cisim; Venüs… Arapça adı ile Zühre, halk arasında Çoban ya da...

Hamsi Kadar Olamıyoruz!

İnsanız, sanırdım… Hamsi KADAR OLAMIYORUZ! Öyle değilmiş! Uygulayan ama insan olmayan canlıları bakıp öğrenemeyişimizden...

Recent Comments