Perşembe, Şubat 20, 2020
Ana Sayfa İş Hayatı En İyi Ürün Yöneticilerinin Bir Kaç Özelliği

En İyi Ürün Yöneticilerinin Bir Kaç Özelliği

Ürün yöneticisi deyip geçmemek gerekiyor. Ürün yöneticileri bir şirket için  kritik göreve sahip konumdadırlar aslında. Bir şirketin CEO’su gibi, ürün yöneticisinin konumu da geniş ve çeşitli tecrübe yelpazesi içermesi gerekir. Aslında, en iyi ürün yöneticileri, ürünün kalitesi dahil o ürünün başarısı ile ilgili alınacak tüm sonuçlar için tam sorumluluk almalı ve imal edilen ürünün başarısı açısından kendilerini o ürünün CEO’su olarak görürler ve buna göre kendilerini geliştirirler. Ayrıca, CEO’ların sahip olduğu özelliklerin çoğu, en iyi ürün yöneticilerinde de bulunmalıdır.En İyi Ürün Yöneticilerinin Bir Kaç Özelliği :

Tanımladıkları Hedefler Nettir

En başarılı  ürün yöneticileri, güçlü bir gayretle gerçekleştirilebilecek iyi ürünleri tanımlar ve çalışma ekibini ürünün başarıya ulaşması için motive ederek kendilerini dinletmeyi başarırlar .  Aynı zamanda ürüne  değer katabilecek yeni özellikler eklemek de dahil olmak üzere mühendislere  istediklerini inşa etmeleri için inisiyatif veriyorlar.Böylece sonuca tanımlanan hedef doğrultusunda herkes istekli bir şekilde ve ekip çalışması içinde daha kısa sürede ulaşıyorlar.

İşletmenin İşleyişini bilir

En iyi ürün yöneticileri çalıştığı şirketin pazarını, imal ettiği ürünü veya ürün hattını ve rekabeti hakkında her şeyi en ince ayrıntısına kadar bilmek zorundadır Bu, şirketin kazanma politikasını, temel stratejik önceliklerini ve nasıl para kazandığını bilmek anlamına gelir. 

Gelecek ve Şimdiki denge

Çalıştığı şirketi en ileri noktaya taşımak için, ürün yöneticileri imal edilecek ürünler için daha etkili bir  şekilde Pazar oluşturmak için nasıl daha iyi bir tasarım  uygulayabilir düşüncesine sahiptirler. Bu, geleceğe daha iyi bakmayı harmanlayan bir düşünceye sahip olmayı gerektirir (Nasıl yapabiliriz? Ne yapabiliriz? Müşterilerimiz şimdi ve altıay  ya da 12 ay sonra nerede olacaklar?). Büyük ürün yöneticileri, ürün için argenin değeri konusunda kuvvetli bir inanca sahiplerdir ve gün geçtikçe en zorlu günlerde dahi görevlerini yürütürlerken “eğer öyleyse?” Diye düşünmeye zaman ayırıyorlar.

Çözüm odaklıdırlar

Güçlü ürün yöneticileri karşısına çıkacak tüm sonuçların sorumluluğunu üstlenir ve kendilerini ürünün başarısı açısından ölçmeye önem verirler. Sürekli olarak “nasıl yapabiliriz?” Diye düşünürler. Buna karşılık, kötü ürün yöneticileri her zaman hedeflere ulaşmadıkları için mazeretleri üretirler. Mesela  “Ürünüm yeterince finansman alamadı.” “Mühendislik ekibi yetersiz.” “Çok çalışıyorum ve yetersizim vs. gibi. Bunlar ” Çözümler sunmak yerine, neden bir şeyler yapamadıklarına odaklanırlar ve   suçlu ararlar (onlar değil!).

Mükemmel problem çözücüler ve iletişimcilerdir

Güçlü ve inançlı  ürün yöneticileri, her şeyi bir kerede çözmeye çalışmaktan ziyade sorunları yönetilebilir parçalara ayırırlar. İlk uygulanabilir çözüme atlamak yerine, en iyisini seçmeden önce birçok seçeneği keşfederler. Günümüzün bilgi doygunluğundaki dünyasında aşırı iletişim kurmanın imkansız olduğunu bilerek insanların başarıya odaklanmasını sağlamak için hedefleri sürekli olarak ekip arkadaşlarına onları bıktırmadan neşeli şekilde empoze ederler.

Bu özelliklere daha bir çok seçenek eklenebilir. Bunlar en güçlü ürün yöneticilerinin  taşımış olduğu ortak özelliklerinin belli başlılarıdır.

En İyi Ürün Yöneticilerinin Bir Kaç Özelliği paylaşımımız gibi daha çok paylaşımlar için bizi takipte kalın.Unutmayın bilgi güçtür.

Kaynak : The-Human-Factor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

HAYAT GÜZELDİR

Hayat Güzeldir 15 Ağustos 2011, 13:05 Hayat her şeye rağmen yaşamaya değerdir. Zorluklar beraberinde kolaylık getirecektir şüphesiz. Biz...

KÜÇÜK ŞEYLER

Kıymetli ağabeyim ve büyüğüm Prof. Dr. Abdulkadir İlgen'in kaleminden küçük şeyler isimli hatıra.. Teşekkürler yüreği güzel insan... 4...

Venüsün Güzelliği

Gökyüzünde güneş ve aydan sonra en parlak olan cisim; Venüs… Arapça adı ile Zühre, halk arasında Çoban ya da...

Hamsi Kadar Olamıyoruz!

İnsanız, sanırdım… Hamsi KADAR OLAMIYORUZ! Öyle değilmiş! Uygulayan ama insan olmayan canlıları bakıp öğrenemeyişimizden...

Recent Comments