Perşembe, Nisan 2, 2020
Ana Sayfa İlişkiler Evlenmeden Önce Kendinize Sormanız Gereken 9 Soru

Evlenmeden Önce Kendinize Sormanız Gereken 9 Soru

İyi bir evliliğin iki şeye bağlı olduğunu unutma. Birincisi doğru insanı bulmak, ikincisi doğru insan olmak. (ANONİM)
 

Gerçekten aşık mısın? Peki aklından evlenmek geçiyor mu ? Bazı durumlarda, aşık olmak yeterli olmayabilir. Evlenmeden önce , kendine sorman gereken 9 önemli soru var

1. Bunun için hazır mıyım?

Bu soru basit görünebilir fakat güzel ve mutlu bir ilişkinin anahtarı kendini iyi tanımaktan geçer. Herhangi bir şekilde aceleyle veya baskı altında karar almayın, evlilik çocuk oyuncağı değildir. Bir ömür boyu hayatınızı etkileyecek  kararlar almak kolay değil.

2. Karşı taraf bunun için hazır mı?

Her bireyin evlenmek için gerçekten iyi bir nedeni vardır. Siz gerçekten evlenmek istiyor olabilirsiniz. Ancak eşiniz tereddütlü görünüyorsa veya herhangi bir şekilde onlara baskı yaptığınızı düşünüyorsa, ona bir süre verin. Aceleye gerek yok. Huzurlu bir başlangıç 2 tarafında hazır olması ile mümkün olacaktır.

3. Ödeyebilir miyiz?

İkiniz de evlilik gibi bir şeye maddi olarak hazır mısınız? Bazı insanlar için bu büyük bir sorun olmayabilir, fakat bir düğün yapmak zor ve maliyetli bir iştir. Siz ve eşiniz  bu külfete hazır olduğunuzdan emin olun.

4. Bu kişiyi ne zamandır tanıyorsunuz?

Hayatının geri kalanı ve çok uzun bir zamanı karşı tarafla paylaşır insan. Karşı tarafı ne kadar iyi tanıyorsunuz? sinir bozucu alışkanlıklarını biliyor musunuz? Onu bu haliyle kabul edebilecek misiniz? Şu durumda var ne kadar iyi tanırsak tanıyalım bazı insanların gerçek görüntüsü evlendikten sonra meydana çıkıyor. Kötü sürprizlere hazırlıklı olmak gerekiyor.

5. Bu kişiye güveniyor musunuz?

Karşı taraf sizden bir şeyler saklıyormuş gibi hissediyorsanız, evlenmeden önce onlarla yüzleşmeniz gerekir. En başta bazı konuların konuşulması ve çözüme kavuşturulması sonradan gelecek mutsuzluğu ve sorunları minimize edecektir.

6. Nerede yaşayacaksın?

İki hayatı bir araya getirmek, karmaşık bir iştir. Bazı fikirler ve / veya çözümler hazırlayın. Sadece sizin görüşünüz önemli değildir. Hele hele karşı taraf bir bayansa o iç işleri bakanıdır J. Onun fikirlerini önemseyin.

7. Bazı alışkanlıklarınızdan vazgeçmeye hazır mısınız?

Evlenmeden önce bütün zaman size aitti. İstediğiniz yere gider eğlencelere katılır dilediğiniz gibi özgür yaşıyordunuz. Karışan eden yönlendiren kimse yoktu. Fakat evlilik ciddi bir kurum. Bu yüzden eskisi gibi fevri davranışlarda bulunamazsınız. Hayatınızı bir başka kişi ile birleştirdiyseniz bazı alışkanlıklardan feragat edeceksiniz. Çünkü eskisi gibi başı boş değilsiniz. Sorumlu olduğunuz bir aileniz var.

 8. Eşinizden sakladığınız herhangi bir şey var mı?

Sırlar sağlıklı bir evlilik için iyiye işaret değildir. Eşinize söylemekten kaçındığınız bir şey varsa, evlenmeden önce paylaşmak sağlıklı bir yoldur. Aynı şekilde karşı taraftan da bunu yapmasını isteyin.

9. Eşinizle zaman geçirdiğinizde, sizi yorgun veya moralsiz bırakıyor mu?

 Eşinizle zaman geçirdiğinizde kendinizi sürekli yorgun veya moralsiz hissediyorsanız, evliliğin iyi bir fikir olup olmadığını ciddiye almanız gerekir. Karşı tarafın veya sizin ona bir şeyler katması gerektiğini unutmayın. İşten eve geldiğinde mutlu güler yüzlü olarak sizi karşılayan biri varsa hayatınızda işteki stres biter. Ama asık suratlı sürekli bir şeylerden şikayetçi biri ise karşınızdaki bu sizi dahada çok gerecektir. Bu işin erkeği bayanı da birdir.

Evlilik her iki tarafında fedakarlık yapacağı bir kurumdur. Belki de empatinin en güçlü yaşandığı bir kurum. Karşı tarafı düşünerek hareket edin ve ona saygı gösterin. Problemlerinizi sevinçlerinizi sürekli birbirinizle paylaşın. Yapıcı oldukça evlilik daha kuvvetli olacaktır. Herkes üzülmek için evlenmez. Mutlu bir hayat geçirmek için ve düzenli bir hayat yaşamak için evlenir. Burda sizler için hazırladığımız sorular harici daha çok düşünülmesi gereken konular elbette var. Biz belli başlılarını sizler için hazırladık. Umarım sizler için faydası olmuştur.

İyi bir eş, Allah’ın bize özel armağanıdır.( ALEXANDER POPE)

Kaynak : BiggieTips

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

HAYAT GÜZELDİR

Hayat Güzeldir 15 Ağustos 2011, 13:05 Hayat her şeye rağmen yaşamaya değerdir. Zorluklar beraberinde kolaylık getirecektir şüphesiz. Biz...

KÜÇÜK ŞEYLER

Kıymetli ağabeyim ve büyüğüm Prof. Dr. Abdulkadir İlgen'in kaleminden küçük şeyler isimli hatıra.. Teşekkürler yüreği güzel insan... 4...

Venüsün Güzelliği

Gökyüzünde güneş ve aydan sonra en parlak olan cisim; Venüs… Arapça adı ile Zühre, halk arasında Çoban ya da...

Hamsi Kadar Olamıyoruz!

İnsanız, sanırdım… Hamsi KADAR OLAMIYORUZ! Öyle değilmiş! Uygulayan ama insan olmayan canlıları bakıp öğrenemeyişimizden...

Recent Comments