Çarşamba, Ağustos 5, 2020

Hey gidi Koca Çınar !

Must Read

Şehidin Son Mektubu

Şehidin Son Mektubu Çocuk Esirgeme Kurumunda yetişen;ŞEHİT komando uzman çavuş. MURAT AKMAN'ınailesi olmadığı için...

Stresi Azaltmanın 5 Basit Yolu

Stresli durumları yönetmeye yönelik ipuçları Stres hayatımızı olumsuz etkileyen bize zorluklar çıkaran hiç başımıza...

İyi Bir Masaj Harika Bir Gün

Masaj, insanların kendilerini iyi hissetmesini , zihinsel ve gerekse bedensel olarak rahatlamaları için uygulanan çok eski bir...

Hey gidi yıllar akıp gidiyor zaman. Giderken herşeyi götürüyor insandan. Sevdiklerini çocukluğunu umutlarını gerçekle yüzleşiyorsun çünkü büyüdük. Bize kalan o güzel hatıralar oda fotoğrafla ölümsüzleştiriyor. Bizde gideceğiz zamanı gelince belki istediklerimizi başarmış olarak veya kısmen yada hiç. Ben bazı konularda şanslıyım sanırım. Dedemin babasını, annesini dayısını gördüm. Şükürler olsun rabbime.Hey gidi Koca Çınar diyebileceği insanların olması güzel bu hayatta.

İnsanın ev sevdikleri yanında olduğunda yalnız hissetmiyor kendini. Ayakları yere basıyor bütün kötülüklere inat. Dimdik ve umutlu bir şekilde yaşıyor hayatı. Hele dede bir farklı değil mi ? Birde ilk ve erkek torunsan hayatına bir can geliyor o koca yürekli şefkatli insanın. Yaşı ileride olabilir 70-80-90 ama torun olunca 2. Kez dünyaya geliveriyor onlar sanki. Kendi yapamadığı şeyleri torununa alıp kimse karşısında boyun bükmesini engelliyor. Şefkat işte. Birde torun bağlandıysa ona ve arkadaş gibiyseler oo dede torununa hiçbir yerde laf söyletmez. Çünkü torun canından bir parça. Ben dedemle dolu dolu bir hayat yaşadım Allaha şükür. Yeri geldi beraber eğlenmesinde bildik. Yeri geldi tarla tabanda o sıcak güneşin altında saman  taşıdık. Askeri yeden emekli idi koca Çınar. Ama ben askeriyeden emekliyim rütbem şu diye övündüğünü hiç görmedim. Vakur duruşlu idi. Mütevazi idi. Ailenin birbirine kenetlenmesini sağlayan bir komutandı o.

Bizim hayatta güçlü olmamız için göz yumdu bazı şeylere. Yeri geldi traktörü kaçırmamıza müsaade etti yeri geldi arabayı  kaçırmamızaJ. Bir heyecan katıyordu aslında bizim hayatımıza. Belki o traktörü ve arabayı kaçırmamıza müsaade etmeseydi biz araç kullanmasını 13-14 yaşında asla öğrenemezdik. Yaşın kaç olurla olsun mücadele edeceksin derdi. Mücadele edeceksin ama hiç kimsenin kalbini kırmadan nezaketle mücadele. Kimsenin bir şeyinde gözünüz olmasın derdi ve o düsturla yetiştirdi bizi.

Hey Gidi Koca Çınar !

Hey gidi koca çınar. Dünyaya gözümü açtığımda kulağıma ismimi seslenen ve ezan okuyan bana. Kucağına alıp havaya atan  hasta olduğumda kendi hasta olmuşçasına beni kimseye emanet etmeden hastaneye yetiştiren. Annem babam anlatırdı bana bunları. Hayatta düzeni tertibi zamanı geldiğinde eğlenmenin zamanı geldiğinde çalışmanın gerektiğini bana öğreten hayat hocam. Kore gazisi. Kızıldeniz üzerinden köreye giderken başından geçen anıları anlatırken bize gözleri bir dolar yine olsa göreve seve seve gideceğini anlatırdı. Doğu görevi bittiğinde Sarıkamış tan ayrılabilirsiniz dendiğine kendisine üstlerine 3 sene daha gönüllü kalmak istediğini söyleyen gönül insanı.

2017 Yılı aralık ayı. O kara ay. Güleç yüzlü ve sanki vedalaşırcasına ve gelmeyeceğini hissetmişçesine gitti hastaneye. 65 Yıllık eşine babaanneme hakkını helal et dedi giderken. Kalp kapakçığı ameliyatı olacaktı o çınar. 1933 Doğumlu yiğit.84 yaşında gülerek girdi hasta hane kapısından. Onu bırakmaya gönlüm el vermese de ameliyat olmaya koşarcasına ve öyle mutlu gitti ki.

Doktor : Narkozu Kaldıramazsın

Doktor söyledi narkozu kaldıramazsın yaşından dolayı diye uyardı. O dinlemedi.. Ben koca çınarım eski toprağım ne zorlukları göğüs gererek  yendim narkozda kim oluyor demişL. İçim buruk ve öyle hüzünlü ki. İnsan duygusal olduğunda ve hüznü yüreğine dost edindiğinde ağlamaz mı? Ağlayamadım L Çünkü ben o koca çınarın ilk torunuydum.3 koca gün yoğun bakımda kaldı. Kalp kapakçığı sorunsuz şekilde değiştirildi. Ama narkoz yok mu? ! Narkozda kim oluyor dediği o ilaç aldı götürdü bizi.:( Bir ara şuuru açıldı kardeşimi göstererek doktor tanıyor musun diye kafasını salladığına şahit oldu kardeşim.

Uykusuzluk Tek Dostum Oldu 2 Gün

2 Gecedir uyuyamayan ben.. Bunu duyunca derin bir nefes çektim. Rahatladım. Eve gitmemiştim sıkıntıdan huzursuzluktan ve duygusallıktan. Uyku bizi bir sevgilinin bizi terk ettiği gibi terk etmişti o 2 gün. Sanki 2 gün değil de 20 yıl ömür yaşadık o zaman. Tam iyileşti derken ve ben rahatlamışken 1-2 saat sonra aradılar yoğun bakımdan. Biz apar topar gittik. İçeri aldılar beni o çınar solunum cihazına bağlı zor nefes alıyordu. Öyle zor nefes alıyordu ki resmen zorlanıyordu güzel yüreklim. Bağlamışlar ellerini zor nefes aldığı için. Çünkü zorlandığı için ciğerleri adeta dışarı çıkacak gibi hoplatıyordu dedemi yatakta. Ama o ne olduğundan habersiz acı çektiğinden habersiz ve benim yıkıldığımdan habersiz.

Kaybedilen Dedem Değil Dostumdu 🙁

O gece ben sadece bir dedeyi değil bir arkadaşımı sırdaşımı dostumu kaybettim.Hele sevdiğin insanı mezara koyarken adeta beni de yanına gömün demek istedim. Yıkıldım gözlerim kan çanağı. Öylesine boşluk yaptı ki onun gidişi bende. Mekanı cennet olsun. Allah Rahmet Eylesin. Giden geri gelmez elbette ölenle de ölünmez .Ama insan konduramıyor sevdiklerinin gidişini kendine aynı bir gün bizimde gideceğimiz gibi….

Keşke hayatta olsaydı da bize vursaydı istemeden olsa…Kızsaydı sinirlenseydi bir şeyden kızgınlığını almak için bizden. Rabbim bizleri sevdiklerimizle sınamasın en zoru o.. Mutlu olmanız dileği ile..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest News

Şehidin Son Mektubu

Şehidin Son Mektubu Çocuk Esirgeme Kurumunda yetişen;ŞEHİT komando uzman çavuş. MURAT AKMAN'ınailesi olmadığı için...

Stresi Azaltmanın 5 Basit Yolu

Stresli durumları yönetmeye yönelik ipuçları Stres hayatımızı olumsuz etkileyen bize zorluklar çıkaran hiç başımıza gelmesini istemediğimiz bir şey aslında....

İyi Bir Masaj Harika Bir Gün

Masaj, insanların kendilerini iyi hissetmesini , zihinsel ve gerekse bedensel olarak rahatlamaları için uygulanan çok eski bir terapidir. Masaj, öncelikle insanın dokunulma...

Hayat Üç Gündür

Hayat Üç Gündür Bulut bulut bembeyaz bir rüyadır çocukluk. Sonraya sadece ha­tırlananlar kalır. Kenarı tırtıklı sararmış fotoğraflardır vesikaları!...

5 Ülke ve 5 Futbolcu

Futbol dünyası bir çok ünlü oyuncuya ev sahipliği yaptı. Yetiştirdiği ülkeler farklı da olsa bu sporcuların ortak dili şüphesiz futboldur. Sizler için...

More Articles Like This