İdeal Bel-Kalça Oranına Kavuşmak

Kadınları erkeklerden ayıran en önemli fiziksel özelliklerden biri bel kısmının ince, popo kısmının çıkık olmasıdır. Kalça/bel oranının artması kadınsı özelliği daha ön plana çıkarır. Önden bakıldığında bel bölgesinin ince olması, yandan bakıldığında kalçanın dolgun olması ve beldeki yay görüntüsü kadını daha çekici kılar.İdeal Bel-Kalça Oranına Kavuşmak kadınları daha da güzel göstermektedir.

Bel çevresi ve popo çevresi ölçümü kişinin durumuyla ilgili fikir verse de önemli olan bel çevresi ve popo çevresinin birbirine oranıdır. Buradaki ideal oran farklı coğrafyaların güzellik anlayışının farklı olmasından dolayı değişkenlik gösterse de ülkemiz ve avrupa toplumlarında ideal kabul edilen oran ortalama 0,7 dir. Ancak Meksika, Brezilya gibi bölgelerde daha abartılı bir popo güzel kabul edildiğinden bu oran 0,5 e kadar düşmektedir. Her kadın ince yapılı olmayabilir, ancak olduğundan daha ince görünmesini sağlamak mümkündür.

Bel Bölgesinde Yağlanma Şikayetleri

Kliniğimize bel bölgesinde yağlanma şikayetiyle başvuran hastalarımızın ortak yakınmaları kilo verdikleri halde bel bölgesinde yağlanmadan kurtulamamaktır. Çünkü yapısal olarak bu bölgedeki yağ depoları zayıfladığımızda bile azalmaya karşı dirençlidirler. Popo bölgesi kilo alıp verme sonucu bel bölgesi kadar değişikliğe uğramamakla birlikte bel bölgesinin kalınlaşması popo bölgesinin olduğundan daha düz görünmesine neden olur.

Bel bölgesinde yağlanma şikayetiyle başvuran hastalarımızda temel yaklaşımımız ideal oranı elde etmeye çalışmaktır. Bu hastalarımızda en sık yaptığımız uygulama VASER yöntemiyle bel ve karın bölgesine liposuction yaparak bu bölgelerde incelme oluşturup aynı zamanda popo bölgesinin de ön plana çıkmasını sağlamaktayız. Popo bölgesinin hacmi ve sıkılığı yeterli olmayan hastalarımızda liposuction ile karın ve bel bölgesinden aldığımız, hastamızın kendi yağlarını popo bölgesini şekillendirmek için bu bölgeye enjekte ederek daha hacimli ve sıkı bir popo elde edebiliyoruz. Karın bölgesinde sarkıklığı olan ve kilo fazlalığı olan hastalarımızda karın germe ile birlikte bel bölgesine liposuction ve gerekli durumlarda popoya yağ enjeksiyonunu da kombine ederek ideal oranı sağlamaya çalışmaktayız.

Aslında yaptığımız işlemde vücudumuzdaki yağ dokunun dağılımını değiştirmekteyiz. VASER yöntemiyle bel bölgesinden aldığımız hastamızın kendi yağ dokusunu kendi poposuna enjekte etmekteyiz. Bu yağ dokular kişinin kendisinden elde edildiği için uygulanan bölgede herhangi bir uyumsuzluk göstermemektedir. Enjekte edilen yağ dokuda yaklaşık %20-30 oranında bir kayıp olmaktadır ancak geriye kalan yağlar popo bölgemizdeki kendi yağ hücremiz olarak kalıcılığı sürdürür. Bundan dolayı görünümü ve hissiyatı doğaldır. Bu yöntemin bir avantajı da, ihtiyaç dahilinde alınan yağların aynı operasyonda elmacık bölgesi, yanak bölgesi, dudak bölgesi gibi farklı bölgelere de uygulanabiliyor olmasıdır.

Bu operasyon genel anestezi altında yapılmaktadır. Operasyondan ortalama 4-5 gün sonra günlük aktivitelere dönülebilir. 1 ay süreyle bu işlem için özel üretilmiş korse giyilmesi gerekmektedir. Hedeflenen sonuç ortalama 2-3 ayda ortaya çıkmaktadır.

Dr. İlker Yörük Bey’in kaleme almış olduğu İdeal Bel-Kalça Oranına Kavuşmak isimli makale ile kadınlar faydalı bilgiler elde etmiştir umarız. Bu tür paylaşımların artarak devam etmesi için bizleri takipte kalın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here