Çarşamba, Ağustos 5, 2020

İnsanlar Neden Senden Kaçıyor

Must Read

Şehidin Son Mektubu

Şehidin Son Mektubu Çocuk Esirgeme Kurumunda yetişen;ŞEHİT komando uzman çavuş. MURAT AKMAN'ınailesi olmadığı için...

Stresi Azaltmanın 5 Basit Yolu

Stresli durumları yönetmeye yönelik ipuçları Stres hayatımızı olumsuz etkileyen bize zorluklar çıkaran hiç başımıza...

İyi Bir Masaj Harika Bir Gün

Masaj, insanların kendilerini iyi hissetmesini , zihinsel ve gerekse bedensel olarak rahatlamaları için uygulanan çok eski bir...

Çoğumuz şüphesiz kolayca arkadaş buluyoruz hayatta. Gerek arkadaş ortamı gerek iş ortamı ve başka şartlar altında tanışıp kaynaşıyoruz. Arkadaş ediniyoruz fakat maalesef bazıları uzun soluklu olmuyor adeta bir nefes alıp verme gibi geçici oluyor. Peki hiç arkadaşlarınızın bizden uzaklaştığını hissettiğimiz  durumlar oluyor mu ? Genelde böyle bir düşünceye kapıldığımda onların benden uzaklaşmasının sebepleri benden kaynaklı olduğunu fark etmişimdir. Aslında bu sebepler istemeyerek yaptığımız davranışlar. İş hayatı yoğun bir tempo katıyor insanın yaşamına. Buda ister istemez sevdiklerimizle çok az görüşmemize neden oluyor. Sadece iş hayatı değil elbette nedenler. Aile hayatı , sağlık vs. listeyi uzatabiliriz.İnsanlar Neden Senden Kaçıyor bu soruyu sık sormalıyız kendimize.

Yukarıda bir soru cümlesi paylaşmıştım sizlere. Arkadaşlarınızın sizden uzaklaştığını hissettiğiniz durumlar oluyor mu diye ve devamında kendimden pay biçtiğimde genelde hataların benden kaynaklı olduğunu düşündüğümü belirtmiştim. Bunun belli başlı nedenleri var. Eğer sizde arkadaşlarınızın size karşı soğuk davrandığını ben gibi düşünenlerden seniz bunun sebeplerini aşağıda birkaç maddede özetleyeceğim.

İnsanların Sizden Uzak Durmasının Nedenleri

En samimi arkadaşınız aniden yaptığınız aramalara veya attığınız mesajlara cevap vermeme gibi bir durum söz konusu oldu mu ? Bir arkadaşınızın size karşı  normalde davrandığından daha farklı tavır içinde hareket ettiğini hissettiğiniz oldu mu ?  Bunları hissediyor iseniz arkadaşlığınızın sıkıntıda olduğu ve bir şeylerin yolunda olmadığı kesindir. Bazen bir arkadaşınızın  yanlış anlaması sonucu çevredeki aslı astarı olmayan dedikodulara kulak vermesi ile size karşı uzak duruş sergilediği olmuştur. Bu durum karşı tarafla durumun böyle olmadığı yanlış bilgiye sahip olduğunu anlatılarak arkadaşlık düzeltilebilir. Çoğu zaman yaptığımız ya da söylediğimiz bir şey, arkadaşın değişen davranışının nedeni olabilir. Bazen arkadaş meşgul olabilir ya da zor bir dönemden geçiyor olabilir. 

Onu yadırgamak yerine, davranışın gerçek nedenini bulmaya çalışın. Arkadaşınızla konuşmadan önce sizden kaçındığı için herhangi bir yargıda bulunmayın. Eğer arkadaşınız problemini sizinle paylaşmak istemiyorsa, sadece ihtiyaç duymaları durumunda orada olacağınızı bilmelerini sağlayın. Durumu anlamaya ve analiz etmeye çalışın.  Ancak, bu her zaman böyle olmayabilir. İnsanlar başka nedenlerden de sizden kaçıyor olabilirler.

İnsanların sizden uzak durmasına sebep olan en önemli 4 nedeni aşağıda paylaştım.

Arkadaşlarınızın Hatalarını Çok İncelemeyin (Hatasız kul olmaz)

Arkadaşlarınızın yapmış olduğu işler, hareketler ve davranışlar hoşunuza gitmiyor olabilir. Onların hatalarını aşırı boyutlara taşıyıp tartışmaya gitmeniz onları sizden uzaklaştıracaktır. Sürekli yargılayıcı ve eleştirici olmayın. Her şeyi dozunda bırakmak en iyisidir. Kusursuz insan yoktur. Her insanın az çok kusuru bulunur. Bundan dolayı kendine dost edinmek için kusursuz birini arayan kimse, aradığını bulamaz. Dostsuz kalır.

Sır Tutamıyorsunuz

En iyi arkadaşınız  bu aramızda ve gizli kalmalı diyerek bir konuyu söylediğinde size güvendiği içindir. Eğer siz bu güveni boşa çıkarır ağzınızdan bu sırrı kaçırırsanız  onu kaybedersiniz. Sizin için önemli bir konu olmayabilir ama onun için çok önemli bir konu olabilir bu sır. Eğer güvenilmez bir insansanız, arkadaşlarınız sizden uzak kalabilir.

Verdiğiniz Sözleri Tutamıyorsunuz

İyi ve sık görüştüğünüz bir arkadaşınıza bir konuda söz verip yapmadıysanız onu hayal kırıklığına uğratmış olursunuz. Bir geziye çıkmaya veya bir yerlerde oturmaya karar verip bazı bahaneler uydurup ( ölüm ,sağlık ve iş le ilgili konular hariç) randevunuza haber vermeden gitmiyorsanız bu onun kalbini kıracaktır. Yapamayacağınız sözler verip kimseye yalancı çıkmayın. Sonra onlar sizi aramadıklarında niçin böyle davranıyor diye onları yadırgamayın.

Parasal Konular

Sevdiklerimiz ile beraber bir kafe ya da lokanta da oturmuşuzdur şüphesiz. Sonuçta insan sosyal bir canlı. İş hesap ödemeye geldiğinde ondan kaçmak için lavabo ya gitmeyi sık sık alışkanlık haline getirdiyseniz bu sizin iyi niyetli olmadığınıza yorulur. Ya da paranızı kredi kartınızı unuttuğunuzu devamlı bahane etmek te aynı şeydir. İnsanız bazen paramız olmayabilir yanımızda. Ama tekrarlar durumda bu tavrı sergilemek güven sarsıcı harekettir.

Yukarıda paylaştığım maddeler en önemli olanlardı. Elbette daha çok konuyu listeye ekleyebiliriz. Bu arada hatayı sadece kendimizde de aramamak gerekebilir. Hayat çok şeyler çıkarıyor karşısına insanın. İstemediği halde uzaklaşabiliyor çevresinden. Fakat yukarıdaki maddeler insanın alışkanlık haline getirdikleri hatalar.İnsanlar Neden Senden Kaçıyor konulu makalemiz gibi paylaşımlarımız devam edecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest News

Şehidin Son Mektubu

Şehidin Son Mektubu Çocuk Esirgeme Kurumunda yetişen;ŞEHİT komando uzman çavuş. MURAT AKMAN'ınailesi olmadığı için...

Stresi Azaltmanın 5 Basit Yolu

Stresli durumları yönetmeye yönelik ipuçları Stres hayatımızı olumsuz etkileyen bize zorluklar çıkaran hiç başımıza gelmesini istemediğimiz bir şey aslında....

İyi Bir Masaj Harika Bir Gün

Masaj, insanların kendilerini iyi hissetmesini , zihinsel ve gerekse bedensel olarak rahatlamaları için uygulanan çok eski bir terapidir. Masaj, öncelikle insanın dokunulma...

Hayat Üç Gündür

Hayat Üç Gündür Bulut bulut bembeyaz bir rüyadır çocukluk. Sonraya sadece ha­tırlananlar kalır. Kenarı tırtıklı sararmış fotoğraflardır vesikaları!...

5 Ülke ve 5 Futbolcu

Futbol dünyası bir çok ünlü oyuncuya ev sahipliği yaptı. Yetiştirdiği ülkeler farklı da olsa bu sporcuların ortak dili şüphesiz futboldur. Sizler için...

More Articles Like This