Kanser Riskini Azaltmanın En İyi 6 Yolu

Günümüzde kanser neredeyse her yerde görünmektedir maalesef. Çoğumuz bir kanser vakasına yakalanan birini tanıyoruz. Fakat önleyebilir misiniz? Yaşlılık kanserdeki en büyük etkendir ve bundan kaçınamayız .Yine de  her sene teşhis edilen tüm kanserlerin % 40’ından fazlası önlenebilir nitelikte olması sebebi ile sevindirici bir durum.

Yaşadığımız hayatı daha kaliteli geçirmek, daha sağlıklı ve daha uzun yaşayabilmek ve  her insanın kanser ve diğer ciddi hastalıklara yakalanma  riskini azaltmak için yapabileceği şeyler vardır.

Sağlıklı bir kiloya sahip olmak

Gerçek şu ki, aşırı kilolu olmak birçok kanser riskinizi arttırılacaktır. Ancak kilonuzu kontrollü ve sağlıklı bir şekil de  korumak  prostat, meme, böbrek, akciğer ve kolon gibi farklı kanser risklerini azaltır.

Düzenli kontrol

Kanserin erken evrelerinde hiçbir belirtisi yoktur. Düzenli şekilde sağlık taraması yaptırmak  küçük ve konsantre olduklarında kanserleri yakalamanıza yardımcı olabilir. Bu da genellikle kanseri tedavi etmenin en kolay yoludur.

Sağlıklı Beslenme

Yaşadığımız çağda gerek iş hayatı gerek aile vs. çok fazla meşguliyetlerimiz mevcut. Bu sebepten  yediklerimize içtiklerimize hiç dikkat  etmiyoruz. Uzun zaman önce, hayatımıza işlenmiş yiyecekler girmeden her ürün doğal ve sağlıklı olduğu için beslenmemiz de kaliteli idi. Organik ürünleri tükettiğimiz yıllar da neredeyse kanser olan insan yok gibiydi.(İstisnalar hariç). Bu hızlı, modern yaşam tarzı sağlığımız üzerinde olumsuz etkiler oluşturdu. Meyve ve sebze yemenin, balıkların ve bütün granüllerin daha düşük kanser riski ile bağlantılı olduğunu gösteren çalışmalar vardır.

Daha az işlenmiş et ve daha az kırmızı et yemek,Günde 5 ila 9 porsiyon taze sebze ve taze meyve tüketmek,Kepekli tahıllardan makarna, mısır gevreği ve ekmek yemek,Şekeri azaltmak, daha az gazlı içecek ve tatlılar tüketmek sağlığımız açısından en güzel tercih olacaktır.

Egzersiz

Fiziksel aktivite, meme ve kolon kanseri riskinizi azaltabileceğini göstermiştir. Günde 30 dakika egzersiz yapmak bizim için iyi olacaktır.

Tütün Ürünleri Kullanımı

Amerika’da her beş kişiden  bir kişinin ölüm sebebi  sigara kullananlar olduğu tespit edilmiştir. Akciğer kanseri ölümlerinin % 80’i, her yıl önlenebilecek durumda olan yaklaşık 480.000  kişinin erken ölüm sebebi tütün mamullerinden kaynaklanmaktadır.

Alkol Kullanımı

Bir çok  insan, çok fazla alkol içmenin uzun süreli sağlık sorunlarına neden olabileceğinin farkındadır. Fakat alkolün kanser riskini de arttırdığını görmezden gelmektedirler. Aşırı alkol kullanımı kendimize verdiğimiz en büyük zarardır.

Sonuç Olarak

Sağlıklı bir yaşam tarzınız olsun, bedeniniz ve sağlığınız için doğru kararı verin. Akıllıca seçimler yapın, egzersiz yapın ve sağlıksız alışkanlıklardan kaçının. Denetleme anahtardır, vücudunuzu aşırı alkol, atıştırmalık ve tütün ile zehirlemeyin, gerekli besin maddelerine sahip organik yiyecekleri arayın ve mümkün olduğunca işlenmiş yiyeceklerden kaçının.

Kaynak : Ray Ayuso

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here