Pazar, Ekim 18, 2020

Kendilik Bilinci

Must Read

En Çok Satılan 5 Akıllı Saat

2020 yılında İnternet üzerinden en çok satılan 5 akıllı saat markasını sizler için araştırdık. İşte merakla beklediğiniz...

Kendilik Bilinci

Kişide en büyük marifet kendini bilme, kendini tanımadır. Kendilik kişinin öz sermayesi, evidir. O olmadan hiçbir şey...

Trend Şiir Yol Ver Gitsin

Trend Şiir Yol Ver Gitsin https://www.youtube.com/watch?v=NFL5I0SIoMY Canın ne kadar...

Kişide en büyük marifet kendini bilme, kendini tanımadır. Kendilik kişinin öz sermayesi, evidir. O olmadan hiçbir şey olmaz. Buradaki kendilik kavramını İngilizce personality karşılığındaki şahsiyet anlamında kullanıyorum. Bir de indivudal karşılığı olarak kullanılan birey kavramı vardır ki, ikisi ayrı ayrı şeylerdir.

Kavram kişilik, şahsiyet gibi farklı şekillerde kullanılır. Kendilik bilincinin temel şartı, bütünlüktür. Bunun zıddı, kendiliğin parçalanmasıdır ki, tıp dilinde buna şizofreni denilir.

Kendilik bilinci ve kendiliğin bütünlüğü neden bu kadar önemlidir? Önemlidir, çünkü bu bütünlüğü sağlayamayan bireyler de kendilik yarılır. Kendi kendisiyle sonu gelmeyen kavgalara girer. Tutarsızlık önce içinde, sonra davranışlarında görülmeye başlar. Bu durum zamanla çevreye yansır.

Süreç, bir bakıma kişinin kendini bulması da diyebileceğimiz bir barış halidir. Tersi, kişiliğin sonsuz kadar kantonlara ayrıldığı bir keşmekeşlik hali. Bu tür halleri, ruh hallerinin mevsimleriyle karıştırmamak lazım. Ruhun mevsimden mevsime giren halleri tabii ki olur ve bu hem normal, hem de gereklidir.

Ruhun da yazı, kışı, baharı ve sonbaharı olur.

Ruhun da yazı, kışı, baharı ve sonbaharı olur. Onun da hazan mevsimi vardır. Günlük dalgalanmalar da ruhun anlık seyrüseferleri arasında sayılabilir. Orada da halden hale girmeler pek tabii ki olur. Gönül böyledir. Kendilik de öyle.

Kendilik bilinci, kendimizin bu halleriyle uyumlu bir bütünlük sağlayabilme ve kendimizi sevebilme halidir. Kendini sevmeyen, kimseyi sevemez. Buna kendisiyle barışık olma diyorlar. Ben, sevme diyorum. Kendinden memnun olma, şu ya da bu hallerini hayatın özgün bir rengi olarak benimseme, yadırgamama.

Genelde ergenlik çağı gençlerinde kendini arama ve sık sık rol model değiştirme halleri olur. Bu normaldir ama kalıcı olması sakıncalı olabilir. Bu tür durumlarda kişi egzersizlerle kendi kendini aşabilir, yönlendirebilir. Çok yüklenmemek kaydıyla bu tür egzersizler faydalı olabilir. Hatta iradeyi terbiye ettiği bile söylenebilir.

İnsan ruhu sahili olmayan bir deniz gibidir, sonsuz ve gizemli. Kişi orada her gün yeni sahil bulabilir. Yeter ki aramasını bilsin. Kendi içinde zenginleşen, bütün varlıkla da sağlıklı bir ilişki kurar, onu da yeniden üretebilir.

Dedim ya, marifet kendini bilmek, bulmak; zenginleştirmek ve onu bütün eşyada biriktirebilmektir. Ve bütün kültürler ve doğayı en özgün yanlarıyla kendinde.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest News

En Çok Satılan 5 Akıllı Saat

2020 yılında İnternet üzerinden en çok satılan 5 akıllı saat markasını sizler için araştırdık. İşte merakla beklediğiniz...

Kendilik Bilinci

Kişide en büyük marifet kendini bilme, kendini tanımadır. Kendilik kişinin öz sermayesi, evidir. O olmadan hiçbir şey olmaz. Buradaki kendilik kavramını İngilizce...

Trend Şiir Yol Ver Gitsin

Trend Şiir Yol Ver Gitsin https://www.youtube.com/watch?v=NFL5I0SIoMY Canın ne kadar yanarsa yansın Yol ver gitsin...

Komik Tirilye Anısı

2019 yılı kurban bayramı öncesi 15 günlük izne ayrılma fırsatı buldum. Tabi o zamanlar Corona virüsü ortada yok. Bir tatil beldesine gitme...

Kediler Ne Yapmaya Çalışıyor

Biri bana söylesin lütfen bu kediler ne yapmaya çalışıyor ? İnsanlar cozurttu biliyorum ama kediler daha önce cozurttu galiba 🙂 .. Biraz...

More Articles Like This