obezite

Dünyada her geçen gün obez insan sayısı artıyor. Obezite, çoğu insanın tahmin ettiğinden daha fazla sayıda insanı etkileyen hastalıktır. Obezite cerrahisi obez olan ve fazla kilosu olmayan kişiler için geçerli olan bir seçenektir.

Aşırı kilolu insanlarda bu ameliyatı olmak isteyebilirler, fakat doktorların ekseriyeti bunu onlara önermez ve bu kiloya sahip kişilere öncelik olarak diğer doğal zayıflama yöntemlerini denemeleri önerilir. Bu yöntemler, egzersiz, diyet ve kişide kiloya sebep olan hastanın yaşam tarzında değişiklik yapmaları gibi yollar tavsiye edilir.

Obezite Ameliyatı İçin İdeal Kişiler

Bariatrik operasyon geçirecek bireylerin arasında diyabet, kalp hastalığı, hipertansiyon, artrit, yüksek kolesterol ve uyku apnesi gibi arka planda  var olan nedenler vardır. Bu listeye farklı hastalıklar veya durumlar da eklenebilir.

Vücut kitle indeksi 35 veya daha fazla olan ve yukarıda listelenen hastalıkların veya durumların bir veya daha fazlası olan kişiler bu operasyona maruz kalır. Vücut kitle indeksi, kişinin boy ve kilosunun basit bir şekilde hesaplanması ile ortaya çıkar. Bu hesaplama, bir kişinin ne kadar kilolu olduğunu ve bu durumu düzeltmek için hangi yöntemin kullanılabileceğini ortaya çıkaracaktır.

Bir insandaki yağın ölçülmesi konusunda kesin bir yöntem olmasa da, çoğu ortalama insanın vücut kitle endeksi birbirine yakındır. Bu endeks ağırlık üzerinden kütle sonuçlarının alınmasıyla hesaplanmaktadır. Çıkan neticeler daha sonra, kişinin ortalama, kilolu, aşırı kilolu ve obez olup olmadığını gösteren sabit istatistik çizelgesiyle karşılaştırılacaktır.

Diyetler, egzersizler ve sigarayı bırakmak gibi yaşam tarzı değişikliklerini devam ettirmeye  çalışan ancak sonuç alamayan kişiler de obezite ameliyatı için değerlendirilmeyi isteyebilir. İlkin, hastalar bu sahada uzmanlaşmış bir hekimden tavsiye almış olabilir ve ondan ameliyatı düşünmeden önce kendisi için yapması gereken yaşam tarzı değişiklikleri konusunda bilgi almış olabilir.

Bazen, doğal yöntemler kullanarak hastanın kilosunu kontol için doktor tarafından müşahedeye alınması gerekir, fakat çok az veya olumlu gelişme sağlanamaz ise, doktor ameliyatı tavsiye edebilir.

Morbid obez olarak sınıflandırılmış olan kişilerin ilk durumdaki yaşam tarzı değişikliği teklifine dahil edilmelerine gerek yoktur, çünkü diyet ve egzersizlerde çeşitli zorluklar olabilir.

Obezite ile birlikte gelen sağlık risklerinin birçoğu nedeniyle, obezite ameliyatı adaylarının,operasyon görmeden önce sağlıklarını belli bir düzeye kadar dengelemeleri gerekebilir. Bariatrik cerrahilerde uzmanlaşmış doktorlar önce operasyona alınacak kişiyi muayene etmesi ve hasta ile  görüşmesi gerekir.

Kaynak : Abigail Aaronson

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here