Perşembe, Şubat 20, 2020
Ana Sayfa Kadınlar Menapozlu İken Kolay Uyumak İçin İpuçları

Menapozlu İken Kolay Uyumak İçin İpuçları

Günde kaç saat uyuyorsun ? Uzmanlar, bir yetişkinin, sağlıklı kalmak, güne dinç başlamak  ve günlük yaşamımızda etkin bir şekilde çalışmak için gece 7-8 saat kesintisiz uykuya ihtiyacımız olduğunu belirtmektedir. Maalesef ki, menopoz döneminde olan birçok kadın için kesintisiz uyumak bir hayal gibidir. Menapozlu İken Kolay Uyumak her kadının en çok istediği şeydir.

Uykusuzluk gün boyu iş yerinizde çalışmanızı etkiliyor ve sizi huzursuz durumda sokacaktır. Zamanla, uykusuzluk sizi depresyona bağlar ve bağlanma sisteminizin zayıf olması muhtemel insansın düşürebilir.

Normalde uykuya neden olan bir etkiye sahip olan progesteronda azalma, östrojen seviyelerini düşürmeye, sıcak basmalarına ve gece terlemelerine neden olabilir. Ve menopoz süresince sizin  gece boyunca birkaç kez uyanmanıza ve  uykunuzu bölmesine sebep olabilir.

Peki İyi Bir Gece Uykusu İçin Neler Yapılabilir ?

Neyse ki, sizin uykunuzu getirecek ve vücudunuzun sahip olması gereken  dinlenmeyi elde etmenizi sağlayacak hem bedenen hem zihinsel rahatlama sağlayacak yöntemler var.

Doğal ve Bitkisel Çözümler

Bitkisel ilaçlar, menopoz belirtilerini ve uykusuzluğunuzu gidermeniz açısından güvenli ve kimyasal içerikli madde içermeyen alternatif bir tedavi türüdür. Yılan otu ve Çin melekotu gibi bitki özlerinin, uykusuzluğa, sıcak basmalarına ve gece terlemelerine neden olan hormon düzensizliğini giderdiği gözlemlenmiştir. Melatonin, Çarkıfelek çiçeği ve kediotu ise rahatlamanıza ve kesintisiz uykuyu dalmanıza yardımcı olabilir.(Kullanmadan önce doktora gitmeniz ve öneri almanız sağlığınız açısından önemlidir.)

Rahatlama teknikleri

CD ya da internetten indireceğiniz MP3  biçimindeki rehberli meditasyon ve müzik terapisi, sizde derin bir rahatlamayı ve sonrasında uykunuzun gelmesinde  güçlü etkiye sahip olabilir.

Meditasyonda kullanılan nefes alma yöntemleri aynı zamanda sakinleştirici ve gevşeticidir ve sizi uykuya hazırlamaya yardımcı olur. Sırtüstü uzanın ve tamamen nefes alıp vermeye odaklanmaya çalışın. Bu sırada aklınıza  düşünceler gelmeye başlarsa , sakince onları bir kenara bırakın ve kendinizi nefes alıp vermeye odaklayın. Bu egzersizler biraz pratik yaparak öğreniliyor  fakat  gece uykunuzu getirmek ve  rahat uyumanızı sağlamak için harika bir yöntem.

Aşamalı kas gevşeme teknikleri, bedeni rahatlatıp vücudunuzun gevşemesine sebep olur . Sırt üstü yatın ve ayak parmaklarınızdan başlayarak ve ayak bilekleriniz, dizleriniz, bacaklarınız, uyluklarınız, karın, göğüs, elleriniz, kollarınız, omuzlarınız, boynunuz, çeneniz, yüzünüz ve kafanızla yavaşça yukarı doğru hareket ederek her bir kasınızı tek tek sırayla gevşetin. Bu yöntem öylesine etkili ki yatağa gitmeden oracıkta uyuya kalmanızı sağlayabilir.

İyi bir kitap oku

Kitap okumak uyumada etkisi olan bir faktör. Sakinleştirici etkiye sahip kitaplar okumanızı öneririz. Korku, macera ve heyecanlı tür kitapları okumaya kalkarsanız ertesi sabahı nasıl getirirsiniz bilmem 🙂 .

Ilık Banyo veya Duş

Yatmadan yaklaşık 15 dakika önce ılık, rahatlatıcı bir banyo veya duş almayı deneyin. Su deri gözeneklerini açarak ve vücuttaki stresi alma özelliğini kullanarak sizi sakinleştirecektir. Sakinlemiş vücut uyku olarak karşınıza çıkacaktır.

Menapozlu İken Kolay Uyumak İçin İpuçları listemize daha bir çok teknik eklenebilir.Biz en etkili teknikleri sizler için seçtik.Bu tür paylaşımların artması için yazımızı paylaşmayı unutmayın.

Kaynak : Linda Ord

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

HAYAT GÜZELDİR

Hayat Güzeldir 15 Ağustos 2011, 13:05 Hayat her şeye rağmen yaşamaya değerdir. Zorluklar beraberinde kolaylık getirecektir şüphesiz. Biz...

KÜÇÜK ŞEYLER

Kıymetli ağabeyim ve büyüğüm Prof. Dr. Abdulkadir İlgen'in kaleminden küçük şeyler isimli hatıra.. Teşekkürler yüreği güzel insan... 4...

Venüsün Güzelliği

Gökyüzünde güneş ve aydan sonra en parlak olan cisim; Venüs… Arapça adı ile Zühre, halk arasında Çoban ya da...

Hamsi Kadar Olamıyoruz!

İnsanız, sanırdım… Hamsi KADAR OLAMIYORUZ! Öyle değilmiş! Uygulayan ama insan olmayan canlıları bakıp öğrenemeyişimizden...

Recent Comments