Perşembe, Nisan 2, 2020
Ana Sayfa Moda Moda Tasarımcısı Olmak Ne Kadar Sürer?

Moda Tasarımcısı Olmak Ne Kadar Sürer?

Modaya meraklı genç sanatçıların sıkça sorduğu soru, “Moda tasarımcısı olmak ne kadar sürüyor?” Sorusundaki yanıt, şahsa göre değişir, fakat isteyen her bireyin istediği şekilde ayarlanabilecek birtakım standartlar vardır. Sektöre girmek ve başarılı olmak amacıyla ne yapılması gerektiği ve bir giyim hattı açmadan evvelce ne kadar bekleyeceği ve kamuoyunun ilgisini çekmeye başlaması konusu ile alakalı bir fikre sahip olabilir.

Mümkün olduğunca Erken Başlamak

Lisedeki öğrenciler hayatta ne gerçekleştirme istedikleri ile alakalı bir fikre sahip olmalılar, bu amaçla modaya olan ilgi esasen on dört yaş kadar erken görünse, öğrenciler eğitime atlamak amacıyla ders almaya başlayabilirler. Liselerin sunmuş olduğu sanat ve dizayn dersleri, ev ekonomisi, dikim ve terzilik, desen yapımı ve moda ile alakalı başka dersler var. Değilse, topluluk kolejleri ve başka kurumlar bu gibi dersleri alabilmek isteyen öğrencilere her vakit açıktır.

Liseden sonra, profesyonel anlamda bir moda tasarımcısı olmak ne kadar vakit alır? Yükseköğretim eğitimi, her bireyin modada aslında bir yer edinmesi amacıyla bir ileri adımdır. Moda dizaynında dört senelik lisans dersleri büyük kolejlerde ve üniversitelerde verilmektedir, bu yüzden iki senelik ön lisans dereceleri vardır. Daha çok prestij lisans derecesi manasına gelir, fakat eğitimlerini daha kısa vakit de bitirmek isteyenler ortak derslere devam edebilir. Bu kurslar öğrencilere lüzumlu bilgi birikimini ve bulguyu kazandırır ve gelişmeleri amacıyla yeteneklerini geliştirir.

Endüstriye Girmek

Mezun olduktan sonra, moda dizaynırı olmanın ne kadar sürdüğü sorusuna yanıt vermenin mantıklı aşaması sektöre girmek. Bu, staj yolu ile ya da asistan olarak ya da rastgele bir giriş standardı iş olarak, tercihen büyük bir şirket ya da iyi tanınan bir moda adıyla işe alınmak amacıyla yapılabilir. Bu şekilde, bir öğrenci tecrübesi en üst seviyeye çıkartabilir ve daha sonra yapılabilecek çok şey öğrenebilir. Sözleşmenin ne kadar sürdüğüne ya da bir insanın ne kadar iyi yaptığına bağlı olarak, bu, hevesli olan dizayncı orta yaşına gelinceye kadar iki sene arasında vakit alabilir. Yeni moda dizayncıları, dünyaya neler yapabileceklerini göstermek amacıyla amatör yarışmalara katılmayı bile seçebilirler.

Yeni başlayanlar amacıyla, liseye başlar başlamaz eğitim sürecinin birkaç senesini geçebilir, böylelikle yirmili yaşların ilk haftalarında ve ortalarında lüzumlu eğitim ve tecrübesi elde etmek olası olur. Tutkularını daha sonra hayatta  bulanlar amacıyla, şayet şahıs aslında belirleme edilirse ve başarılı olmak amacıyla ideal güce sahipse beş sene, şahıs bir moda şirketi ya da etiketi ile daha uzun vakit kalırsa on sene kadar vakit alabilir. Sonunda, bir moda dizaynırı olmanın ne kadar sürdüğünü söyleyebilecek tek şahıs, kendisinin kendisidir, zira alanda başarı, yetenek, beceri, tecrübe ve motivasyon gibi eğitimden ayrı olarak bir çok etkeni içerir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

HAYAT GÜZELDİR

Hayat Güzeldir 15 Ağustos 2011, 13:05 Hayat her şeye rağmen yaşamaya değerdir. Zorluklar beraberinde kolaylık getirecektir şüphesiz. Biz...

KÜÇÜK ŞEYLER

Kıymetli ağabeyim ve büyüğüm Prof. Dr. Abdulkadir İlgen'in kaleminden küçük şeyler isimli hatıra.. Teşekkürler yüreği güzel insan... 4...

Venüsün Güzelliği

Gökyüzünde güneş ve aydan sonra en parlak olan cisim; Venüs… Arapça adı ile Zühre, halk arasında Çoban ya da...

Hamsi Kadar Olamıyoruz!

İnsanız, sanırdım… Hamsi KADAR OLAMIYORUZ! Öyle değilmiş! Uygulayan ama insan olmayan canlıları bakıp öğrenemeyişimizden...

Recent Comments