Perşembe, Nisan 2, 2020
Ana Sayfa Güzellik Saçım İçin Hangi Şampuanı Seçmeliyim ?

Saçım İçin Hangi Şampuanı Seçmeliyim ?

Hepimizin farklı saç tipleri vardır ve bu saç tiplerine göre şampuanlar piyasada mevcuttur.Şampuan için alışveriş yapmak artık marketlerden yumurta almak gibi basit bir şey değil. Dikkat edilmesi gereken çok fazla faktör var. Saçlarınızın hangi tür şampuana ihtiyacı olduğunu bilmiyorsanız, piyasadaki  şampuanlar arasından hangisini seçmemiz gerektiği  kafa karıştırıcı olabilir Peki Saçım İçin Hangi Şampuanı Seçmeliyim ?

Saç derisi tipinizi bilin

Bir şampuan almadan önce ne tür bir saç derisine sahip olduğunuzu bilmeniz gerekir. Bir şampuanın amacı, kafa derinizde biriken yağ, kir ve ölü hücrelerden temizlemektir. Eğer saç deriniz yağlı ise yağlı saç derisi için olan bir şampuan kullanmalısınız. Saçlarınızda dolgunluk istiyorsanız, dolgunluk verici özelliği olan  bir şampuan seçmeniz gerekir. Veya kepek probleminiz varsa, kepek önleyici bir şampuan sizin için seçilmesi gereken en ideal üründür.

Birçok internet alışveriş sitesinde  aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda şampuan vardır ve bu web siteleri şampuanları kolay seçmeniz için kategorilere bölerek seçiminizi çok kolay hale getirir. 

Yağlı saç derisi için

Yağlı saç derisi için bir şampuan seçerken göz önünde bulundurulması gereken birkaç faktör var.

Nemlendirici şampuanlardan her ne pahasına olursa olsun kaçınılması gereklidir. Bunlar normal saç derisi tipleri ve kuru saç derisi tipleri için uygundur fakat yağlı saç derisi için bir felakettir. Yağlı saç derinize nemlendirici özelliği olan bir şampuan kullanmak demek bir yemeğe ihtiyaç yokken fazladan sıvı yağ kullanmayla eş değerdir.

Saç derisindeki yağı temizleme özelliği olan saçlarınızı  güçlendirecek ve dolgunluk katacak  şampuanları seçin.

Arındırıcı özelliğe sahip şampuanlar yağlı saç derileri ile en iyi şekilde temizler. Bunlar yağı ve kiri etkili bir şekilde temizlerler, fakat saç derinizi kurutmak istemiyorsanız çok sık şampuanlama yapmayın.

Şampuanlama yaparken saç derinize masaj yaparak uygulama yapın. Masaj esnasında saç derinizin kan dolaşım hızı artar ve yağ ve kir birikiminden saçınız hızlıca kurtulur.

Kuru saç derisi için

Kuru saç derisi kepeklidir ve saç diplerinizde kaşıntı yapar. Kepek, özellikle çok olduğu ve kıyafetlerinizin omuz kısımlarına dökülmeye başladığında sizi rahatsız eder. Kuru saç derisi neme ihtiyaç duyar ve bu saç derisi için doğru şampuan tipini seçmek çok zor olabilir. Kuru saç derisi için bir şampuan satın alırken göz önünde bulundurulması gereken birkaç faktör vardır:

Güçlendirici ve dolgunluk verici şampuan yağlı saç derisi tipi için sağlıklı olabilir, ancak kuru saç derisine çok zarar verir. Ancak kuru bir saç derisi için gerekli olan nemi yok eder.

Nemlendirici özelliğe sahip şampuanları seçin. Bunlar kuru saç derisinin ihtiyaç duyduğu nemi fazlasıyla karşılayacaktır.

Özellikle kuru saç derileri için yapılan şampuanlar çok faydalı olabilir. Kuru saç derisini nemlendirebilen bileşenlere sahiptirler.Unutmayın, daima saç derisi ve saçı kurutma özelliğine sahip sülfat içeren şampuanlardan kaçının.

Normal saç derisi için

Saç deriniz yağlı veya kuru olmadığında, tercihlerinize ve ihtiyaçlarınıza bağlı olarak çok çeşitli seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz. Örnekler:

Sönük saçlar için hacimli şampuan

Hasar görmüş saçlar için güçlendirici şampuan

Kıvırcık saçlar için kabarma önleyici şampuan kullanabilirsiniz.

Dengeleyici özelliğe sahip şampuanlar saçınızı kurutmak istemediğiniz ve saç derinizi yağlı bırakmak istemediğiniz zaman kullanacağınız şampuan dır.  Saçım İçin Hangi Şampuanı Seçmeliyim ? paylaşımımız umarım size faydalı olmuştur.

Kaynak : Ravi Patel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

HAYAT GÜZELDİR

Hayat Güzeldir 15 Ağustos 2011, 13:05 Hayat her şeye rağmen yaşamaya değerdir. Zorluklar beraberinde kolaylık getirecektir şüphesiz. Biz...

KÜÇÜK ŞEYLER

Kıymetli ağabeyim ve büyüğüm Prof. Dr. Abdulkadir İlgen'in kaleminden küçük şeyler isimli hatıra.. Teşekkürler yüreği güzel insan... 4...

Venüsün Güzelliği

Gökyüzünde güneş ve aydan sonra en parlak olan cisim; Venüs… Arapça adı ile Zühre, halk arasında Çoban ya da...

Hamsi Kadar Olamıyoruz!

İnsanız, sanırdım… Hamsi KADAR OLAMIYORUZ! Öyle değilmiş! Uygulayan ama insan olmayan canlıları bakıp öğrenemeyişimizden...

Recent Comments