Perşembe, Şubat 20, 2020
Ana Sayfa Sosyal Medya Sosyal Medyada Etkili Pazarlama Yöntemleri

Sosyal Medyada Etkili Pazarlama Yöntemleri

Sosyal Medya ürünlerinizin tanıtımında veya pazarlamanızda nasıl bir rol oynuyor?

Sosyal medyanın yaşamımızdaki yeri kuşkusuz önemli ve o derecede hayatımızda yer kaplıyor. Eğer  2 veya 3 adet  sosyal paylaşım platformunda etkin değilseniz, üzerinde çalışma yaptığınız herhangi bir konu ile ilgili bilgi sağlamaya çalışmak sizi zorlayabilir. Yazarların sosyal medya mecraları ile ilgili mevzulardan biri, gün içerisinde eserleri ve hizmetleriyle ilgili sözleri duyurmak için yeteri kadar vaktinin olmamasıdır .Sosyal platformlarda rakiplerinizden asla geride kalmayın.Sosyal Medyada etkin pazarlama yöntemlerini bilmek size güç katacaktır.

Şimdi, güçlü ve tesirli bir sosyal medya stratejisi oluşturma, sizi takipte olan  okuyucularınıza sürekli içerik atmayı gerektirmez. Paylaşım yaparken takipçilerinize karşı kibar ve zarif olmak önemlidir. Ürününüzü  pazarlamanız diğer yazarlardan benzersiz bir şekilde olmalı ve güncellemeleriniz her zaman otomatikleştirilmemelidir. Bu pazarlama yönteminin gerçek amacı takipçilerinize karşı sizin yazar olarak  kişilik karakterinizi  ve insani dokunuşunuzu göstermektir!

Pazarlamaya çalıştığınız eserlerinizin içeriğini sosyal medyada paylaşmanın ve tanıtımını yapmanın birkaç  basit ve bir o kadarda  etkili yollarını sizler için sıraladık.

1-Kapak Fotoğrafı

Bir sosyal medya sayfasında çoğumuzun karşılaştığı  ve dikkatini çeken ilk  şey  sayfaya ait kapak fotoğrafıdır. Kapak fotoğrafı hakkında çok fazla düşünmeyebilirsiniz ve bunu önemsememiş olabilirsiniz. Ama kapak fotoğrafı çok önemlidir ve takipçileriniz üzerinde etki bırakır. Bir kitap kapağının veya film fragmanının kine benzer yönleri var. Pazarlamaya çalıştığınız şeyin hemen tanınması ve markanızın çekici ve etkili bir şekilde vurgulanması gereklidir. Ayrıca, markanızı korurken tasarımı heyecan verici ve sıcak tutmak için düzenli aralıklarla bu fotoğrafı güncellemeniz takipçilerinizin dikkatini daha çok çekecek ve daha çok hoşlarına gidecektir.

2- Resim-Video Paylaşımı

Resimler ve videolar özellikle ürünlerini veya başka birşeyin tanıtımını yapanlar için sosyal medyada önemli bir yer edinmeye başladı. Rutin olarak günlük olarak paylaşılan çok fazla bilgi veya done  olduğunda, bilginin içeriği uzunsa takipçiler çoğu yazıyı okuyarak atlıyor.  Videolar, fotoğraflar da bilgi öğrenmek veya ürünü tanımak daha kolaydır. Bunları oluşturmak için zamanınız ve kaynaklarınız varsa, bunlar ürünlerinizi pazarlamak veya tanıtmak amaçlı son derece etkili ve akılda kalıcı  bir pazarlama yöntemi olacaktır.

3-Geribildirim İsteyin

Hayranlarınızı ve takipçilerinizi dinlemenin pazarlama kampanyanıza yardımcı olabileceği bir gerçektir. Takipçilerinizin ilgi alanlarına odaklanmanız ve bunlarla ilgili takipçilerinizden geri bildirim istemeniz gerekir. Bu doğrudan bir pazarlama yöntemi olmasa da, bir ankete göre daha hızlı ve daha kolaydır ve bu geri bildirimin sonuçları size kesinlikle çok daha yararlı olacaktır.  Birkaç haftada bir, takipçilerinize herhangi bir ürününüzle ilgili bir soru yöneltebilir veya gelecekte  o ürünle ilgili takipçilerinizden en iyi neler yapılabileceği hakkında  fikirler alabilirsiniz. Yanıtlar platformunuz ve sizin için yeni bir bakış açısı ortaya çıkarabilir. Eğer gelecekle ilgili nasıl bir  adım atacağınızdan emin değilseniz, herhangi bir konu ile ilgili , hedef kitlenizden fikir  alarak gelecekte atacağınız adımlar açısından size umut ışığı olacaktır.

4-İçeriğinizi Paylaşma Ödülleri

Hayranlarınızdan ve takipçilerinizden içeriğinize katkıda bulunmalarını istemek, işletmenize başka bir değer katacaktır. Bütün işi kendin yapmak zorunda değilsin. İçeriğinizi paylaşma konusunda  ve bu içeriği paylaşmak için  her zaman heyecanlı olan takipçilerinize  sahip çıkmanız önemlidir! Onlara sizin için pazarlanma şansı verin (bu size bir kuruşa mal olmaz). Buna zaman ayırırsanız, çabaları için onları ödüllendirmekte hiçbir sorun yaşamayacaksınız. Pazarlama stratejinizi ve takipçilerinizi nasıl ödüllendireceğinizi ve teşekkür edeceğinizi düşünün. 

5-Yorumlarda İnce Tanıtım

Yorumlar  kısmı , insanların bir konu hakkında görüşlerini özgürce dile getirmeleri için harika bir yoldur.   Yorumlar bölümünü incelemekten asla  korkmayın! Belki çözüm yolu yorum kısmından çıkacaktır.

Yukarıdaki belirttiğimiz ipuçlarından bazılarını deneyin ve sonuçlarınızın nasıl geliştiğini ve sizi takip edenleri bunlara nasıl yanıt verdiğini görün. Sizden ağır kaldırma yapmanızı istemiyoruz! Biz sadece diğer pazarlamacıların başarılı olduğu, ucuza mal olduğu ve güçlü bir takipçi sayısı  toplayabildiği faydalı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

HAYAT GÜZELDİR

Hayat Güzeldir 15 Ağustos 2011, 13:05 Hayat her şeye rağmen yaşamaya değerdir. Zorluklar beraberinde kolaylık getirecektir şüphesiz. Biz...

KÜÇÜK ŞEYLER

Kıymetli ağabeyim ve büyüğüm Prof. Dr. Abdulkadir İlgen'in kaleminden küçük şeyler isimli hatıra.. Teşekkürler yüreği güzel insan... 4...

Venüsün Güzelliği

Gökyüzünde güneş ve aydan sonra en parlak olan cisim; Venüs… Arapça adı ile Zühre, halk arasında Çoban ya da...

Hamsi Kadar Olamıyoruz!

İnsanız, sanırdım… Hamsi KADAR OLAMIYORUZ! Öyle değilmiş! Uygulayan ama insan olmayan canlıları bakıp öğrenemeyişimizden...

Recent Comments