Perşembe, Şubat 20, 2020
Ana Sayfa Hobi Cesaretim Var Diyorsan : Tırmanması En Tehlikeli Dağlar

Cesaretim Var Diyorsan : Tırmanması En Tehlikeli Dağlar

Dağcılık güzel bir spor türü bence. Spor yaparken aynı zaman da açık havanın tadını çıkarıyorsunuz. İçinde hem heyecan hem eğlence barındıran nadir sporlardan. Fakat eğlence ve heyecan kabusa dönüşebilir. Adı gibi gerçekten de masum ve kolay bir spor değil. En ufacık basit gibi görülen bir hata hayatınıza mal olabilir.Alabileceğiniz risk ne ise o derece tırmanılması tehlike içeren çeşitli yerler var. Tırmanması en tehlikeli dağlar aşağıda.

Kangchenjunga Dağı

Kanchenjunga, 8586 m yüksekliği ile dünyanın en yüksek 3. zirvesi. Hindistan ile Nepal arasında bir dağ. Harika bir görünüme sahip. Bu harika görünüm o kadarda masum değil. Dağın zirvesine yaklaştıkça aşırı soğuk hava sizi bekliyor ve her an çığ tehlikesi ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Bu dağda 53 kişi hayatını kaybetti.

Nanga Parbat Dağı

Nanga Parbat Dünyanın en yüksek 9. dağı. Urdu dilinde adının anlamı “Çıplak Dağ”dır. Pakistan’da Gilgit–Baltistan, Kaşmir bölgesinde yer alır, Karakurum Dağları’nın uzantısında bulunur. Dünya’da tırmanması en tehlikeli dağlardan biri olarak kabul edilir. 8.126 metre yüksekliğe sahiptir.1953 Yılında bu dağa tırmanmak isteyen 31 dağcı hayatını kaybetmiştir.

Mont Blanc Massif Dağı

Dünyanın en fazla dağcının hayatını kaybettiği ünvana sahip bir dağ. 6000 kişiden fazla hayatını kaybeden insan mevcut. Resmen mezarlık. Alpler’in en yüksek dağı.4810 metre rakıma sahip. Mont Blanc masifi, daha çok Fransa ve İtalya’da bulunan, aynı zamanda İsviçre’yi kuzeydoğu ucunda bulunan Alpler’de bir dağlık alandır. Her biri 4.000 metre yükseklikte onbir ana bağımsız zirve içerir.Buraya tırmanmak için ya deli olmak lazım yada deli.

K2 Dağı

Karakurum’da Pakistan-Çin sınırı üzerinde bulunan K2 Dağı, 8.611 metreye ulaşan yüksekliğiyle, Everest’ten sonra dünyanın en yüksek ikinci dağıdır.Burayı zor kılan sebep her an yıkılma tehlikesi olan büyük ve sivri buz sarkıtları çok dik yapıya sahip kaya bölgeleri ve karmaşık buzul yapıları. Ben bile korktum. Dağcıları düşünemiyorum. Bu dağın zirvesine tırmanan ilk kişi Polonyalı bir dağcı olan Wanda Rutkiewicz ve o bir bayan.Aynı zirveye tırmanmayı deneyen 5 kadın bu dağda hayatını kaybetti.

Adrenalin, heyacan ve doğa dolu bir spor dağcılık. Ama sonunda ölüm de var. Tırmanması En Tehlikeli Dağlar gerçekten delilik gerektiriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

HAYAT GÜZELDİR

Hayat Güzeldir 15 Ağustos 2011, 13:05 Hayat her şeye rağmen yaşamaya değerdir. Zorluklar beraberinde kolaylık getirecektir şüphesiz. Biz...

KÜÇÜK ŞEYLER

Kıymetli ağabeyim ve büyüğüm Prof. Dr. Abdulkadir İlgen'in kaleminden küçük şeyler isimli hatıra.. Teşekkürler yüreği güzel insan... 4...

Venüsün Güzelliği

Gökyüzünde güneş ve aydan sonra en parlak olan cisim; Venüs… Arapça adı ile Zühre, halk arasında Çoban ya da...

Hamsi Kadar Olamıyoruz!

İnsanız, sanırdım… Hamsi KADAR OLAMIYORUZ! Öyle değilmiş! Uygulayan ama insan olmayan canlıları bakıp öğrenemeyişimizden...

Recent Comments