Pazar, Temmuz 12, 2020

Yeni Ekonomi Paketi Açıklandı

Must Read

Şehidin Son Mektubu

Şehidin Son Mektubu Çocuk Esirgeme Kurumunda yetişen;ŞEHİT komando uzman çavuş. MURAT AKMAN'ınailesi olmadığı için...

Stresi Azaltmanın 5 Basit Yolu

Stresli durumları yönetmeye yönelik ipuçları Stres hayatımızı olumsuz etkileyen bize zorluklar çıkaran hiç başımıza...

İyi Bir Masaj Harika Bir Gün

Masaj, insanların kendilerini iyi hissetmesini , zihinsel ve gerekse bedensel olarak rahatlamaları için uygulanan çok eski bir...

Ekonomi bakanı Yeni Ekonomi Paketi Açıkladı.Sayın bakan Albayrak, Enflasyon hedefleri, 2019 için yüzde 12, 2020 için yüzde 8,5, 2021 için yüzde 6, 2022 için yüzde 4,9. Büyüme hedefleri, 2019 yılı için yüzde 0,5, sonraki 3 yıl için yüzde 5 ve işsizlik oranı hedefleri bu yıl için yüzde 12,9, 2020 için yüzde 11,8, 2021 için yüzde 10,6, 2022 için yüzde 9,8 olarak açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Cari açıkla mücadelede önemli bir başarı elde ettik. Cari fazlada Cumhuriyet tarihi rekoru kırdık.” dedi. Bakan Albayrak, “Temel mücadele eylemlerimizin başında yine enflasyon gelecek” diye konuştu.

Berat Albayrak’ın Açıklamalarından Bazı Satırbaşları

Avrupa ekonomisinin küçülmesinde dengelenme hedefi başarı ile uygulandı. IMF yalanları ve felaket senaryoları ile tüm toplumda korku algısı oluşturulmaya çalışılıyor. Bizler ülkemizin potansiyeline daima güvendik.

Rahatlamanın çok daha iyi olacağına hep inandık. Bu duruşumuz ve inancımız bazı çevreleri rahatsız etti. Halkımızla beraber sıkıntıların etkilerini bir yıl gibi kısa bir zamanda geride bıraktık. Bu yılki programın ana temasını ‘değişim başlıyor’ belirledik. Bundan sonra Türkiye’nin bir üst lige çıkması için bu değişimi inanarak gerçekleştirebiliriz.

‘BU YILKİ PROGRAMIN ANA DÜŞÜNCESİ ‘DEĞİŞİM BAŞLIYOR’

Bu seneki programın ana düşüncesine değişim başlıyor dedik. Ülkemizin daha iyi yerlere çıkması için zaruret haline gelmiş olan değişimi inanarak ve yılmadan gerçekleştireceğiz.

“DENGELENME SÜRECİNDE TÜRKİYE KÜÇÜLMEDİ”

Yaşanan kur saldırılarının arkasından resesyon beklentisine rağmen kuvvetle muhtemel bu seneyi olumlu bir büyüme ile kapatmaya hazırlanıyoruz. Önemli bir dengelenme sürecinde ülkemiz küçülmedi. Son iki büyüme rakamı bunu ortaya koymuştur. 2009 senesinde niçin bu kadar küçülürken cari fazla veremedik?

CARİ AÇIKLA MÜCADELEDE MÜHİM BAŞARI ELDE ETMİŞ DURUMDAYIZ

Cari açıkla mücadelede önemli bir başarı elde ettik. Yıllık bazda cari fazlada cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık. 2009 yılında neden bu kadar küçülürken neden cari fazla veremedik diye ben soruyorum.

ENFLASYONU YÜZDE 5’İN ALTINA DÜŞÜRMEK ANA AMACIMIZ

2019 yılında ekonomide daralma malumunuz genel kabüldü. Bankalar kredilerde aşırı temkinli davrandı. Faiz maliyetlerinden dolayı yatırımlar azaldı. Bazılarını üzecek bir şekilde yumuşak inişi sağladık. Bir süre daha bunu sürdürdükten sonra programımızı ikinci aşamaya taşıyacağız. 2019-2021 devresini kapsayan programda 112 maddeden oluşan aksiyon planı hazırlamıştık. Bu periyotta özellikle ekonomide temel mücadele alanlarında enflasyon gelecek. Şayet ekonomide güçlü bir Türkiye ülküsü ortaya koyuyorsak, bunlar enflasyonu yüzde 5’in altına çekmeden gerçekleşmesi çok zor. Enflasyonu yüzde 5’in altına indirmek ana hedef olmayı sürdürüyor.

DAHA ÇOK KAZANANDAN DAHA ÇOK VERGİ

Bu yıl bütçe dengesinde program hedefinin üzerinde kaldık. Gelirlerimiz düşündüğümüz rakamların altında kaldı.Hakeza zor bir dönemde ekonomiyi desteklemek cari açığı azaltmak için bilhassa ithalatı frenlemeye yönelik adımlar kaçınılmazdı. Her durumda bütçenin milli gelire oranını yüzde 3’ün altında tutacağız. Vergi adaleti sağlayacağız. Daha çok kazanandan daha çok vergi alınmasının önünü açacak bir vergi reformu adımını atmaya başlıyoruz. KİT’leri verimlilikleri artacak şekilde yeniden yapılandırıyoruz. Şeffaflığı ve hesap verilebilirliği artıran bütçeyi hayata geçireceğiz. Yine vergi reformu ile birlikte vergi tahsilat oranını artırmak amacıyla önemli değişiklikler getiriyoruz. Sektör bazlı eğitimler gerçekleştiriyoruz.

İSTANBUL FİNANS MERKEZİ’Nİ 2021 SONUNA DOĞRU DEVREYE ALACAĞIZ

İstanbul Finans Merkezi’ni 2021 senesinin sonuna doğru devreye alacağız.

“BÜYÜMEDE HEDEFİN UZAĞINDA KALACAĞIZ”

Tüm alanlardaki hedeflerimizle uyumlu kazanımlarımızı riske atmayacak bir büyüme hedefliyoruz. Yüzde 2.3’lük hedefin biraz uzağında kalacağız. 2020 yılının bir önceki yıldaki 3.5 büyüme rakamını yüzde 5 ile başlayıp sürdürülebilir bir büyüme oranını devam etmeyi hedefliyoruz. Ekonomik aktivitedeki oranla iyileşmeye başladı.

İSTİHDAM TEŞVİKLERİNİN ETKİ ANALİZİ YAPILACAK

Finansal istikrarın sağlanması, dolarizasyonun azaltılması için çalışacağız. Kredi kanallarının açılmasını ve BİST’te yeni opsiyonlar sağlayacağız.

2019 BÜTÇE AÇIĞI/GSYH HEDEFİ %2,9, 2020 %2,9, 2021 %2,5, 2022 %1,5

Bütçe açığı milli gelir oranında 2019 ve 2020 yılı hedefi yüzde 2,9, 2021 yüzde 2,5 ve 2022 yılında yüzde 1,5

“SERA YATIRIMLARINI TEŞVİK EDECEĞİZ”

Merkez Bankası’na kuvvetli destek vermeye devam edeceğiz. Enflasyon yapışkanlığına karşı ciddi başarı elde ettik. Fiyatlama davranışlarında olabilecek bozulmalara karşı kuvvetli bir duruş sergiledik. Para politikasının etkinliğini kazanmasıyla fiyat ve vergi desteklerini sona erdirdik. ÜFE ve TÜFE arasındaki açığı kapatarak süreci tamamladık. Gıda enflasyonu ile mücadele için sulama yatırımları sebze meyve fiyatlarında dalgalanmanın önlenmesi için sera yatırımlarını teşvik edeceğiz.

Yeni Ekonomi Paketi ülkemize hayırlar getirmesi dileği ile.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest News

Şehidin Son Mektubu

Şehidin Son Mektubu Çocuk Esirgeme Kurumunda yetişen;ŞEHİT komando uzman çavuş. MURAT AKMAN'ınailesi olmadığı için...

Stresi Azaltmanın 5 Basit Yolu

Stresli durumları yönetmeye yönelik ipuçları Stres hayatımızı olumsuz etkileyen bize zorluklar çıkaran hiç başımıza gelmesini istemediğimiz bir şey aslında....

İyi Bir Masaj Harika Bir Gün

Masaj, insanların kendilerini iyi hissetmesini , zihinsel ve gerekse bedensel olarak rahatlamaları için uygulanan çok eski bir terapidir. Masaj, öncelikle insanın dokunulma...

Hayat Üç Gündür

Hayat Üç Gündür Bulut bulut bembeyaz bir rüyadır çocukluk. Sonraya sadece ha­tırlananlar kalır. Kenarı tırtıklı sararmış fotoğraflardır vesikaları!...

5 Ülke ve 5 Futbolcu

Futbol dünyası bir çok ünlü oyuncuya ev sahipliği yaptı. Yetiştirdiği ülkeler farklı da olsa bu sporcuların ortak dili şüphesiz futboldur. Sizler için...

More Articles Like This